آرین کریمی

آرین کریمی

گروه آموزش آیلتس و تافل استاد آرین کریمی

تولید محتوا وب سایت انگلیسی و نوشتن مقاله انگلیسی و ترجمه برای سایتهای دو زبانه یکی از مهارتهای گروه آموزشی دکتر آرین کریمی میباشد. ما مقالات را بصورت تخصصی ترجمه میکنیم یا از بیس برای شما مقاله انگلیسی متناسب با فیلد کاری شما و با رعایت استانداردهای گوگل و سئو تولید میکنیم تا در صفحه اول گوگل با کلمات کلیدی مورد نظرتان دیده شوید و به رقابت بپردازید. با ارائه این خدمات ما همکار و مکمل خوبی برای شرکتهای طراحی سایت مخصوصا کسانی که بر روی سایتهای انگلیسی و فارسی کار میکنند هستیم و تامل خوبی با این شرکتهای طراحی وبسایت داریم بطوری که خیال شما را از جهت تولید محتوا به زبان انگلیسی و حتی معادل فارسی آن محتوا راحت میکنیم و مهمتر اینکه هر محتوا و مطلب تولید شده با اصول سئو و رعایت چگالی کلمات کلیدی و استفاده صحیح از این کلمات در دل متن نوشته و ویرایش میشود. همچنین بدین وسیله از کلیه شرکتهای تولید محتوا دعوت به همکاری مستمر در زمینه تولید مقالات انگلیسی و فارسی دو زبانه برای وبسایتهای دو زبانه مینماییم تا از ترجمه تخصصی و همچنین نوشتن مقاله انگلیسی در رشته فعالیت مشتری شما که توسط گروه ترجمه و تولید محتوا دکتر کریمی انجام میشود بهرمند شوید. تولید محتوا مخصوصا به زبان انگلیسی کاری تخصصی میباشد که دانشجویان زبان آن را در حد معمول انجام میدهند ولی تولید محتوا توسط یک متخصص انگلیسی که به اصول و فاکتورهای سئو و طراحی وبسایت آشنایی کامل داشته باشد امری جداگانه است که ما برای شما به راحتی انجام میدهیم.

تولید محتوا وب سایت انگلیسی

 تولید محتوای انگلیسی بطوری کلی بسیار متفاوت از دادن مقاله فارسی به گوگل ترنسلیت و گرفتن مقاله انگلیسی هست چون معمولا جملات ترجمه کننده گوگل معنای درستی در زبان انگلیسی ندارند و فقط ترجمه لغت به لغت هستند و از سوی دیگر فقط ترجمه یک مقاله کافی نیست باید مقاله از ابتدا در مورد سرویسها و خدمات یا محصولات شما با گنجاندن مشخصات کامل محصول یا خدمات و توضیحات کافی با آشنایی با فرهنگ انگلیسی زبانان تولید شود تا یک مقاله ارزشمند از نظر گوگل تلقی شودو

تولید محتوا وب سایت فارسی و ترجمه متون انگلیسی

بر عکس گاهی شما برای یک وبسایت فارسی نیاز به محتوا ارزشمند دارید که ما با ترجمه مقالات انگلیسی مرتبط ولی بطور صحیح سعی میکنیم محتوای خاص و اورجینال برای وب سایت شما تولید کنیم و با توجه به مقالات روز دنیا سایت شما را آپدیت کنیم. تا یک وبسایت عالی با مقالات بهینه شده داشته باشید و اعتبار خوبی در آن صنعت یا حرفه بدست آورید. در این راستا آپدیت کردن مستمر سایت شما کمک بزرگی به بالا رفتن رتبه گوگل شما میکند که ما این کار را بصورت روزانه با تولید محتوای جدید برای شما انجام میدهیم.

 تولید محتوا چیست و اهمیت تولید محتوا وب سایت انگلیسی

در این محتوا نکات تولید محتوا درست و استراتژی ها و نحوه آنالیز کردن محتوا را بطور کامل توضیح میدهم تا بطور کامل با روش تولید محتوای انگلیسی وفارسی آشنا شوید. اهمیت تولید محتوا با رعایت اصول سئو آنقدر دشوار است که توضیحش در یک مقاله نمیگنجد ولی سعی میکنم به زبان ساده توضیح بدهم. اهمیت تولید محتوا از نظر گوگل بسیار بالاست و تولید محتوا منحصر به فرد و کپی نشده از سایتهای دیگر که برای کاربر و خوانده آن محتوا مفید باشد حرفه ای بسیار تخصصی است مخصوصا وقتی که صحبت از تولید محتوا به زبان انگلیس برای وبسایتهای دو زبانه به میان می آید.

با توجه به اینکه امروز تمامی مشاغل و کسب و کارها آنلاین شده است و حتی یک سوپر مارکت هم باید وبسایت داشته باشد تا سفارشات خود را بصورت آنلاین دریافت کند و مشتریهای خود را بصورت آنلاین پیدا کند و بازاریابی خوبی داشته باشد. حال سوال این است که آیا فقط طراحی یک وب سایت کافیست؟ مسئله مهم در رتبه یک وب سایت در گوگل داشتن محتوای مفید و توضیحات کافی در مورد محصولات و خدمات آن شرکت یا بیزنس میباشد. در این راستا تیم تخصصی ترجمه و تولید محتوای ما به شما کمک شایانی خواهد کرد تا در رتبه های اول گوگل ظاهر شوید. برای گوگل دو فاکتور خیلی مهم است یکی تولید محتوا یونیک و خاص و یکی سئو فرندلی بودن آن مطلب و رعایت استاندارهای گوگل که ما همه را به خوبی میشناسیم و با بهرمندی از ابزارهای سئو وبسایت شما را بهینه سازی میکنیم.

برقراری ارتباط درست و میسر با مشتریان شما همه بستگی به سبک نوشتن مقالات و تولید محتوا وب سایت انگلیسی شما و داشتن راههای ارتباطی راحت و سریع بستگی دارد. ما نه تنها برای شما تولید محتوا میکنیم بله در صورت تمایل همه کارهای وبسایت شما را از صفر تا صد انجام میدهیم و وبسایتی زیبا برای شما طراحی میکنیم با سئو قوی تا از ابتدا همه چیز درست و اصولی پیش برود.

بهترین متقاضایان و مشتریان ما برای تولید محتوا وب سایت انگلیسی

سایتهای فروش دارو و شرکتهای دارویی و داروسازی که قصد بازاریابی بین المللی دارند و میخواهند دارو را به کشورهای همسایه در خاورمیانه مثل عراق یا ترکیه و دبی و دیگر کشورهای عربی بفروشند بهترین مخاطبین تولید محتوا انگلیسی برای وبسایت هستند که ما با تخصص لازم در زبان انگلیسی و طراحی و تولید محتوا وب سایت انگلیسی بهترین گزینه برای این افراد هستیم تا یک سایت دو زبانه با محتوای سئو شده به آنها تحویل دهیم بدون نگرانی در مورد رتبه گوگل و کلمات کلیدی کد باید با آنها در گوگل رتبه کسب کنند.

چرا کار تولید محتوا وب سایت انگلیسی کار هر کسی نیست؟

تولید محتوا انگلیسی نیاز به اشخاص و متخصصینی دارد که در دو حوزه تخصص کامل دارند یک در زبان انگلیسی و دیگر در تولید محتوا و مقاله نویسی انگلیسی و از همه مهمتر در طراحی وبسایت و سئو که ما همه اینها را با هم داریم بنابراین شما نمیتوانید از یک شرکت طراحی وبسایت معمولی برای طراحی یک سایت دو زبانه و تولید محتوای بخش انگلیسی سایت استفاده کنید چون در این صورت مقالات انگلیسی شما معنای درستی ندارند و برای کاربر انگلیسی زبان مفهومی ندارند و از نظر گوگل هم این محتوا ارزش چندانی ندارند و فقط شکل ظاهری وبسایت شما انگلیسی خواهد بود. پس باید این کار را جدی بگیرید و از متخصصی اهل فن ترجمه و مقاله نویسی انگلیسی و تولید محتوا وب سایت انگلیسی استفاده کنید. چون تولید محتوای صحیح  انگلیسی بهترین راه بازاریابی بین المللی است. این امر نیاز به روش و استراتژی صحیح محتوا نویسی دارد. روان بودن مقاله، صحیح بودن مقاله از نظر گرامری و مفهموم بودن آن بسیار با ارزش هستند. برای کسب ترافیک ارگانیک و بیننده مستقیم شما نیاز دارید ابتدا جامعه هدف را مشخص کنید و سپس با انتخاب کلمات کلیدی صحیح و در نظر گرفتن میزان رقابت آن کلمات کلیدی به تولید محتوا بپردازید مخصوصا تولید محتوا انگلیسی که رقابت در آن بسیار بالاست و شما در واقع با وبسایتهای تمامی کشورها باید به رقابت بپردازید ولی نگران نباشید ما در این راه به شما کمک خواهیم کرد.

نکات و ابزارهایی برای نوشتن محتوای سئو دوستانه

وب سایت های بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو (SEO) با اعتبار قوی و نمایه بک لینک خوب در موتورهای جستجو رتبه بالاتری دارند. اگر وب‌سایت شما در صفحه اصلی نمایش داده شود، کلیک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، لایک‌ها و تعامل مشتری بیشتری دریافت خواهید کرد. اگر هیچ کس صفحه شما را پیدا نکرد، حتی بهترین مقالات نوشته شده نیز بی معنی هستند. نیازی به گفتن نیست، اگر می خواهید کسب و کارتان رونق بگیرد، باید مطمئن شوید که محتوای سئو پسند می نویسید. من نمی گویم آسان است. تفکر و آینده نگری زیادی برای نوشتن محتوای سئو قوی وجود دارد. اما هنگامی که اصول اولیه را یاد گرفتید و آنها را در فرآیند تولید محتوای خود قرار دادید، خواهید دید که بدون اینکه به حجم کاری شما اضافه شود، نتایج خوبی ایجاد می کند. با برخی از فعالیت‌های تبلیغاتی، مانند ارسال خبرنامه‌های بازاریابی ایمیلی به فهرست مخاطبین خود و یک قیف بازاریابی خوب، این کار را تقویت کنید. اما برای امروز، بیایید به موضوع محتوای بهینه شده سئو بپردازیم.

سئو دوستانه در تولید محتوا وب سایت انگلیسی به چه معناست؟

محتوای سئو پسند نوع محتوایی است که به نحوی ایجاد می‌شود که به موتورهای جستجو کمک می‌کند آن را رتبه‌ بندی کنند. اگرچه برخی از بازاریابان فکر می کنند که این بدان معناست که باید با کلمات کلیدی پر شود، اما واقعاً به این معنی است که به آنها کمک کند تا موتورهای جستجو محتوای شما را پیدا کنند، بفهمند و به موضوعی که می خواهید پوشش دهید، متصل کنند. همانطور که در این مقاله می خوانید، سئوی محتوای شما بسیار بیشتر از صرفاً پاشیدن کلمات کلیدی در اطراف پست ها، ویدیوها و سایر اشکال محتوا است.

چگونه محتوای خود را سئو پسند کنیم؟ نکات مهم در تولید محتوا وب سایت انگلیسی و فارسی دو زبانه

اولا از سرفصل ها و سرفصل های فرعی استفاده کنید. استفاده از سرفصل ها و سرفصل های فرعی چندین کار را برای بهینه سازی سئو انجام می دهد. اولاً، نوشتن شما را آسان ‌تر می‌کند و بنابراین خواندن آن را برای خوانندگان آسان ‌تر می‌کند. مردم بیشتر تمایل دارند چیزهایی را به اشتراک بگذارند که خواندن آنها آسان است. همین امر در مورد ربات های موتورهای جستجو نیز صدق می کند. هنگام خزیدن در سایت شما، آنها عناوین شما را تشخیص می دهند و از آنها برای درک بهتر محتوای شما استفاده می کنند، مانند اینکه کدام قسمت ها مهم ترین آنها هستند و غیره. همچنین، داشتن هدر و سرصفحه فرعی اشباع کلمه کلیدی را افزایش می دهد، اما به یاد داشته باشید که از این برای بازی دادن سیستم سوء استفاده نکنید.

2. به مطالب قبلی پیوند اضافه کنید

یکی از راه‌هایی که موتورهای جستجو برای رتبه ‌بندی محتوا از طریق تعداد بک لینک‌هایی است که دریافت می‌کنند. محتوای خوب تمایل به دریافت بک لینک های زیادی دارد – هم خارجی و هم داخلی. اگر می خواهید ترافیک را افزایش دهید و محتوای قدیمی خود را بالاتر ببرید، نمی توانید فراموش کنید که از پست های جدید خود به آنها پیوند دهید. این به ربات های موتور جستجو - و افراد - کمک می کند تا بهترین مقالات شما را پیدا کنند. بعلاوه، لینک دادن به وب سایت های با کیفیت بالا و معتبر اعتبار وب سایت شما را افزایش می دهد. هرچه لینک ها بهتر باشد، صفحه شما در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت. همچنین استفاده از منابع معتبر در متن شما باعث ایجاد اعتماد بین خوانندگان می شود. جهت تولید محتوا وب سایت انگلیسی با ما در تماس باشید.

3. طول مقاله خود را بهینه کنید

در گذشته، اکثر پست‌های وبلاگی که می‌خواندید تا چند صد کلمه داشته باشند. این یک بازی اعداد بود، هرچه پست های بیشتری منتشر کنید، ترافیک بیشتری دریافت می کنید. این روزها، به ندرت چنین است. حتی در وبلاگ GetResponse که در حال حاضر می خوانید، بیشتر مقالاتی را خواهید یافت که بیش از 1500 کلمه هستند و کمتر منتشر می شوند. این به این دلیل است که در چندین سال گذشته، گوگل نشان داده است که اولویت بیشتری به محتوای طولانی تر و با کیفیت بالاتر می دهد. آنها قصد دارند بهترین پاسخ‌های ممکن را به کاربران خود ارائه دهند و این اغلب به داشتن پست‌هایی خلاصه می‌شود که کامل‌ترین پاسخ را به درخواست کاربر ارائه می‌دهند. نوشتن مقاله 300 کلمه ای دیگر کافی نیست. اما این نیز به معانی کم کردن محتوای شما نیست. ما به برای تولید محتوا وب سایت انگلیسی و فارسی برنامه ویژه ای داریم.

به گزارش‌های Google Analytics خود نگاهی بیندازید و ببینید کدام پست‌ها بیشترین تعامل را برای شما ایجاد می‌کنند. کدام یک بیشتر بازدید می شود و کدام یک طولانی ترین زمان خوانده می شود. و سپس، کدام یک بالاترین تبدیل را ایجاد می کنند، به عنوان مثال، ثبت نام در خبرنامه. سپس، از این اطلاعات برای یافتن رویکردی استفاده کنید که بهترین کار را برای جایگاه شما دارد.

4. کلمات کلیدی خود را هوشمندانه انتخاب کنید

برخی از بازاریابان دوست دارند فقط بنشینند و شروع به نوشتن کنند. آنها بهینه سازی سئو را برای آخرین لحظه رها می کنند. برخی دیگر با نوشتن کلمات کلیدی که می خواهند در محتوای خود بگنجانند، شروع می کنند. این رویکردی است که من ترجیح می دهم. شما با شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود شروع می کنید. شما می توانید آنها را خود بیابید، از ابزارهای برنامه ریزی کلمات کلیدی مانند ابزار گوگل استفاده کنید، از ابزار سئو پیشرفته تری مانند Ahrefs یا KWFinder استفاده کنید (آنها را در اینجا مقایسه کنید)، یا یک شرکت SEO را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد. اگر هنوز این فرآیند را شروع نکرده اید، باید با این راهنمای تحقیق کلمات کلیدی شروع کنید. و هنگامی که شروع به نوشتن کردید، از کلمات کلیدی در عنوان، سرفصل ها، توضیحات متا، تگ های ALT و کپی اصلی استفاده کنید. در نظر داشته باشید برای تولید محتوا وب سایت انگلیسی این امر خیلی حیاتی تر است نسبت به محتوای فارسی چون رقابت خیلی سنگین تر است.

5. تصاویر خود را بهینه کنید

تصاویر برای جالب و قابل اشتراک‌گذاری محتوای شما ضروری هستند. مردم به مراتب بیشتر از شرکتی خرید می کنند که وب سایت آن عکس های جذاب و مرتبطی دارد. با افزودن کلمات کلیدی به فایل های تصویری و ارائه تگ های ALT می توانید عکس ها را بهینه کنید. مطمئن شوید که اندازه عکس را نیز بهینه کرده اید. تصاویری که بیش از حد بزرگ هستند زمان بارگذاری را کاهش می دهند و به سئو آسیب می رسانند. تصویر را تا حد امکان کوچک کنید بدون اینکه دید یا کیفیت آن به خطر بیفتد. بسیاری از ویرایشگرهای تصویر به شما اجازه می دهند این کار را با ویژگی های داخلی خود انجام دهید. اگر شما آن را ندارید، یک جایگزین آن اپلیکیشن Squoosh است، ابزاری رایگان که به شما امکان می دهد فایل های تصویری خود را به سرعت تغییر اندازه و فشرده کنید. برای تولید محتوا وب سایت انگلیسی و بهینه سازی تصاویر با ما مشاوره کنید.

6. تولید محتوا وب سایت انگلیسی قابل اشتراک گذاری

بنابراین، شما با موفقیت موفق به نوشتن یک مقاله سئو پسند، غنی از محتوا و جالب شده اید که مردم مایل به خواندن آن هستند. گام بعدی این است که آن را قابل اشتراک گذاری کنید. وب‌سایت‌هایی مانند ShareThis و AddThis اضافه کردن دکمه‌های رسانه‌های اجتماعی به وب ‌سایت شما را آسان می‌کنند تا مردم بتوانند به راحتی محتوا را به اشتراک بگذارند.

7. تولید محتوا وب سایت انگلیسی با کیفیت

این یکی باید کاملا بدیهی باشد، اما همیشه اعمال نمی شود. بهترین راه برای ترغیب مردم به خواندن و تعامل با محتوای شما، نوشتن محتوای مفید و سرگرم کننده است. موتورهای جستجو به سایت هایی که محتوای باکیفیت و مرتبط دارند پاداش می دهند. کیفیت تقریباً از هر عامل دیگری در لیست مهمتر است.هنگامی که یک ایده قوی برای نحوه نوشتن و قالب بندی محتوای خود در ذهن دارید، از برخی از ابزارهای زیر برای ساده سازی و بهبود فرآیند نوشتن استفاده کنید. ما این کار را برای شما با بالاترین کیفیت انجام میدهیم و تولید محتوا وب سایت انگلیسی شما را با رعایت کلیه اصول بهینه سازی و سئو انجام میدهیم.

منبع آموزشهای سئو : https://www.getresponse.com/blog/tips-and-tools-to-write-seo-friendly-content

 

تماشای ویدئوهای آموزشی

دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی

( بر اساس کتاب 3 IELTS Mindset )

  

معرفی روش آموزش و اهداف دوره آیلتس خودخوان - پیری آیلتس 3 ( توسط دکتر آرین کریمی )

 

 
  

شنیدن فایلهای صوتی کتاب بصورت آنلاین

فایل صوتی 1
فایل صوتی 2

فایل صوتی 3
فایل صوتی 4

فایل صوتی 5
فایل صوتی 6
فایل صوتی 7
فایل صوتی 8

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 

 

تماشای ویدئوهای آموزشی

دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی

( بر اساس کتاب2 IELTS Mindset )

  

معرفی روش آموزش و اهداف دوره آیلتس خودخوان - پیری آیلتس 2 ( توسط دکتر آرین کریمی )

 

 
  

شنیدن فایلهای صوتی کتاب بصورت آنلاین

فایل صوتی 1
فایل صوتی 2

فایل صوتی 3
فایل صوتی 4

فایل صوتی 5
فایل صوتی 6
فایل صوتی 7
فایل صوتی 8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 

 

تماشای ویدئوهای آموزشی

دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی

( بر اساس کتاب 1 IELTS Mindset )

  

معرفی روش آموزش و اهداف دوره آیلتس خودخوان - پیری آیلتس 1 ( توسط دکتر آرین کریمی )

 

 
  

شنیدن فایلهای صوتی کتاب بصورت آنلاین

فایل صوتی 1
فایل صوتی 2

فایل صوتی 3
فایل صوتی 4

فایل صوتی 5
فایل صوتی 6
فایل صوتی 7
فایل صوتی 8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 

 

 

 دوره آیلتس رایگان با تماشای ویدئوهای آموزشی دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی ( بر اساس کتاب 0 IELTS Mindset ) برای عزیزانی که قصد دارند بدون هزینه یا با هزینه اندکی برای آزمون آیلتس خود آماده شوند طراحی و فیلمهای آموزشی آیلتس مرتبط بر پایه کتاب آیلتس مایندست کمبریج تهیه شده است بطوری که تمامی فایلهای پی اد ف ، پاورپوینت آموزشی ، فایلهای صوتی هر درس ، فیلم آموزشی هر درس ، و هر آنچه که شما نیاز دارید برای تماشای و مطالعه آنلاین یا در صورت تمایل برای دانلود قرار داده شده اند تا شما هیچ کمبودی را در مسیر یادگیری آیلتس خود احساس نکنید. همچنین جلسات رفع اشکال و پشتیبانی و برنامه ریزی آموزشی نیز در دسترس شما هست تا با گرفتن وقت قبلی و رزرو وقت مشاوره یا جلسات رفع اشکال با کمترین زمان و هزینه به نمره هدف خود در آیلتس برسید.

  

معرفی روش آموزش و اهداف دوره آیلتس خودخوان مقدماتی ( توسط دکتر آرین کریمی )

 

 

شنیدن فایلهای صوتی کتاب بصورت آنلاین در طول دوره آیلتس رایگان

فایل صوتی 1
فایل صوتی 2
فایل صوتی 3
فایل صوتی 4
فایل صوتی 5
فایل صوتی 6
فایل صوتی 7
فایل صوتی 8
فایل صوتی 9
فایل صوتی 10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 

دوره آیلتس خودخوان یا self-study بهترین دوره آیلتس برای آمادگی آیلتس در منزل است بدین صورت که ما برنامه آموزشی آیلتس منحصر به فردی را برای شما طراحی میکنیم و جلسه توجیهی میگذاریم تا با روش کار آشنا شوید و منابع آیلتس لازم را جهت مطالعه شخی و همچنین تمارین لازم را به شما میدهیم که در منزل انجام دهید و در آخر هر هفته یا ماه جلسات رفع اشکال در صورت لزوم برای شما میگذاریم تا اشکالات آیلتس شما رفع شود و به مسیر خود ادامه دهید. با این روش شما با کمترین هزینه ولی با صرف انرژی و وقت بیشتر برای آیلتس آماده خواهید شد.

روش آموزش در دوره آیلتس خودخوان

در این دوره آیلتس همه منابع آیلتس مورد نیاز و روش انجام تکالیف آیلتس بصورت کامل به شما داده خواهد شد تا بدون نیاز به استاد آیلتس به مطالعه و تمرین بپردازید و با نمونه سوالات آیلتس آشنا شوید البته پس از جلسه مشاوره و تعیین سطح آیلتس تا برنامه مطالعاتی جامع آیلتس برای شما با توجه به سطح فعلی پایه زبان انگلیسی شما و نمره هدف شما در آزمون آیلتس توسط متخصص آیلتس طراحی شود و به شما در جلسه توجیه روش کار توضیح داده شود. علاوه بر آن شما جهت آشنایی با آزمون آیلتس و نمونه سوالات امتحانی آیلتس در آزمونهای آیلتس پیشین میتوانید به بخش زیر در سایت مراجعه کنید و بر روی سوالات به تمرین با روش داده شده بپردازید.

منابع آیلتس دکتر آرین کریمی مجموعه ای کامل برای آمادگی آیلتس

چگونه جلسه توجیهی روش مطالعه برای دوره آیلتس خودخوان را هماهنگ کنم

برای اولین قدم شما باید از طریق لینک ارتباط با ما از یکی از راههای ارتباطی خانه آیلتس دکتر کریمی استفاده کنید و به ما پیام صوتی بدهید و سپس کارشناسان ما به شما در اسرع وقت پاسخ اولیه را میدهند و جلسه توجیهی دوره آیلتس خودخوان را هماهنگ و برگزار میکنند. سپس شما کتب لازم و منابع آنلاین آیلتس خودخوان را در اختیار خواهید داشت و میتوانید دوره آمادگی آیلتس در منزل را آغاز نمایید.

راههای ارتباطی ما برای ثبت نام دوره آیلتس خودخوان

چگونه جلسات رفع اشکال آیلتس خودخوان را با شما هماهنگ کنم

همانند قبل با از طریق راههای ارتباطی ما به راحتی با کارشناسان آیلتس ما تماس میگیرید و مشخص میکنید در کدام بخش آیلتس اشکال دارید تا استاد مسلط به آن بخش برای شما انتخاب و با شما جهت برگزاری جلسات رفع اشکال هماهنگی لازم صورت گیرد. ما برای هر بخش آیلتس از استاد با تجربه در آن بخش استفاده میکنیم تا در کمترین ساعات ممکن بتواند مشکلات آیلتس شما را ریشه یابی و رفع کند و در مواردی که لازم است نکات آموزشی مفیدی به شما یاد بدهد و همچنین منابع لازم برای تمرین بیشتر در آن مهارت را بدهد.

آیا آیلتس خودخوان به تنهایی کار میکند و من فقط با خواندن کتب آیلتس به نتیجه میرسم؟

جواب این سوال خیلی واضح است شما به تنهایی و بدون کمک استاد آیلتس به نتیجه نمیرسید ولی با شرکت در دوره آیلتس خودخوان دانشجو محور شما میتوانید بخش اعظم مطالب را خودتان مطالعه کنید و از استاد آیلتس به عنوان یک برنامه ریز و ناظر و در نهایت پشتیبان استفاده کنید ولی در این روش 20 در صد کار با استاد آیلتس پشتیبان شماست و 80 در صد کار را خودتان انجام میدهید بنابراین 80 در صد در هزینه صرفه جویی میکنید که خود مبلغ قابل توجهی است. بدین صورت شما عملا یک دوره کامل آیلتس را گذرانده اید ولی تقریبا بصورت رایگان و بدون نیاز به رفت و آمد به کلاس آیلتس.

آیا رایتینگ های آیلتس من با این روش توسط استاد آیلتس تصحیح میشود و فید بک دریافت میکنم؟

تصحیح مقالات شما در بخش رایتینگ آیلتس در جلسات رفع اشکال امکان پذیر است تا بصورت همزمان رایتینگ شما اصلاح شود و فید بک بگیرید و اشکالات گرامری و استراکچری شما برایتان توضیح داده شود و منابع لازم برای مطالعه و تقویت گرامر مورد نیاز به شما ارائه شود و همچنین ایرادهای دیگر مقاله شما برای شما روشن شود تا با تمرین بیشتر به نمره بالای در این بخش برسید و تبدیل به یک مقاله نویس حرفه ای زبان انگلیسی شوید. علاوه بر آن نمونه رایتینگ های برتر با نمره بالا به شما داده میشود تا با آنالیز آنها جمله بندی بهتر را یاد بگیرید و دامنه لغات خود را افزایش دهید. جهت مطالعه مقالات برتر دانشجویان دیگر ما به بخش زیر مراجعه نمایید. همجنین شما میتوانید مقالات آموزشی آیلتس دکتر آرین کریمی شامل نکات مهم در بخشهای مختلف آیلتس را در بخش زیر مطالعه کنید و بصورت رایگان نکات طلایی آیلتس را فرا بگیرید.

نمونه مقالات آیلتس دانشجویان برتر
مقالات آموزشی آیلتس دکتر آرین کریمی

شرکت در آزمون آیلتس شبیه سازی شده یا ماک آیلتس جهت ارزیابی پیشرفت شما در آیلتس در حین شرکت در دوره آیلتس خودخوان

مهمترین نکته در آمادگی آیلتس آگاهی از میزان پیشرفت در این مسیر است شما میتوانید با رزرو یک آزمون آزمایشی آیلتس با هزین بسیار کم در یکی از سنترهای آیلتس معتبر از این مهم آگاه شوید. بهتر است هر چند ماه یکبار یک آزمون آزمایشی را بدهید تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارید و از اشکالات احتمالی با شرکت در آیتلس آگاه شوید. در زیر یکی از بهترین مراکز برگزار کننده آزمون آزمایشی معرفی میشود.

سنتر آیلتس عصر دین و دانش جهت رزرو آزمون آزمایشی آیلتس

 

ویدیو آموزشی آیلتس خودخوان ( معرفی دوره آیلتس رایگان و روش آموزش )

 

تماشای آنلاین و دانلود فیلم آموزشی

دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی

( بر اساس کتاب 0 IELTS Mindset )ielts mindset foundation دوره خودخوان آیلتس رایگان بر اساس کتاب

تماشای آنلاین و دانلود فیلم آموزشی

دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی

( بر اساس کتاب 1 IELTS Mindset )ielts mindset 1

تماشای آنلاین و دانلود فیلم آموزشی

دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی

( بر اساس کتاب 2 IELTS Mindset )ielts mindset 2

تماشای آنلاین و دانلود فیلم آموزشی

دوره آیلتس خودخوان دکتر کریمی

( بر اساس کتاب 3 IELTS Mindset )ielts mindset 3

یکشنبه, 11 تیر 1402.

IELTS Teaching Lesson Plans for All Skills

IELTS Teaching is a system which needs an in-depth understanding of the IELTS test format and more importantely a well-organized Lesson Plans for All Skills to make your that your IELTS students are in the right way in their preparation journey. To meet the IELTS standards I provided you with a good lesson plan in order to teach IELTS skillfully. If you want to teach IELTS either in person or online, we offer comprehensive IELTS teacher training that will equip you with the skills and knowledge needed to excel. Our IELTS teaching course is designed to provide you with the all you need to be successful as an IELTS teacher, including access to a wide range of free ielts teaching resources and tips. Whether you're an experienced teacher or novice ielts teacher, our ielts course will assist you in guiding your students and achieving success. Becoming a great IELTS teacher will be a chance to make a big difference to their lives all over the world.

IELTS Teaching Academic Writing - Task One Lesson plan

Describing IELTS Teaching data and making approximations: Through introduction and practice of the language to describe increases and decreases, this lesson develops students' ability to describe changes in charts. With a sample line graph and bar chart, students are encouraged to write accurate sentences describing data including approximate amounts.

Developing range of grammatical structures and lexis in IELTS Teaching

This lesson provides extensive practice of sentence writing to help students develop their Grammatical Range and Accuracy, and Lexical Resource. By analysing the language of a sample answer and several sentence-transformation tasks, students will identify and practise a variety of ways to demonstrate accuracy and range in their own use of language.

Writing IELTS Teaching overview

By focusing on one aspect of Academic Task 1, the overview, this lesson develops students' ability to select key information to form the basis of this essential element in their response. After looking at a number of bar charts to identify the main trends / key features, students will then have practice of writing their own overviews.

Grammatical structures for describing diagrams in Teaching IELTS

In this lesson, students will look at two different process diagrams and the language required for their description. With analysis and practice of sentence structures for describing cause and result, and relative clauses, students will develop their grammatical range, and ability to write more complex sentences. 

Writing IELTS Teaching - Task Two- Lesson plan for teaching IELTS

Developing arguments in ielts writing With a focus on planning and preparing to write, this lesson develops students’ ability to examine the question and generate ideas.  By analysing the use of cohesive devices in two different ways to balance an argument, students are encouraged to provide coherent and cohesive responses in a final practice writing task.

Developing paragraphs in IELTS writing

This lesson provides extensive practice of building cohesive sentences to form fully coherent paragraphs. Through analysis of sentence and paragraph structure, including practice of writing complex sentences, students will develop their ability to write logical and fully-supported responses.

IELTS Essay structure and writing an introduction

This lesson introduces two possible essay structures in response to opinion or 2-sided argument essay questions. Students will work through activities to help them prepare to write before analysis of an effective introduction. Students are then given the opportunity to put this into practice in a final Task 2 essay question.

Problems and solutions

By analysing the question type and preparing to write, students will develop their awareness of this type of Task 2 question before looking at the language of cause and effect. Activities which require students to use these appropriate phrases, as well as language to express purpose at sentence level, prepare students to write a final problems and solutions Task 2 essay.

IELTS Reading Teaching Teaching Lesson plan

Developing Reading Skills :This comprehensive lesson introduces students to the sub-skills of reading that are essential for the IELTS Reading test. Exercises which allow students to identify the skills of surveying, skimming and scanning help to prepare them for the application of these skills in a final test practice. This practice stage provides an opportunity to focus on close reading and a final analysis of how and when to use each of the essential reading skills.

General Training IELTS Reading

This lesson provides an overview of what can be expected in the General Training Reading Test. Beginning with a familiarisation activity to raise awareness of its format, the lesson then provides practice in dealing with multiple texts – a feature of the first two sections of GT Reading. This lesson also consolidates the main reading skills that are essential across both Academic and GT Reading Tests.

Dealing with T/F/NG (and Y/N/NG) questions in IELTS reading part

Starting with an analysis of the question type, this lesson helps students clarify the differences between the options, true/yes, false/no and not given. Employing the reading skills covered in previous lessons, students are then introduced to a strategy to help clarify the statements provided and locate answers with a greater degree of confidence. This strategy is then put into practice with an IELTS reading text.

Dealing with Matching Headings questions in IELTS reading

From a general overview of the text to a specific search for topic sentences, this lesson follows a step-by-step breakdown of strategy which involves the reading skills covered in the lesson at the top of this page. Students are supported in their application of strategy before final test practice.

Dealing with Completion questions

Through a jigsaw task and peer-teaching, this dynamic lesson raises awareness of the common threads running through Summary, Note, Table and Flow chart completion questions. Splitting the class into expert groups on each type allows for a guided discovery approach to strategy which is then consolidated in open class. A focus on instructions allows for clarification of the need for accuracy in these question types.

Dealing with Matching Features questions

This lesson begins with a quick practice task which familiarises students with an idea of types of features and characteristics that they could be asked to look for in a text. A clear application of the previously-covered reading skills then allows students to arrive at a possible strategy to apply to this question type.  Finishing with test practice, students can immediately put this strategy to use.

Dealing with Short Answer questions

Effective exam-taking practices are encouraged in this lesson through an application of reading skills which help students navigate a text quickly and accurately. This leads to a specific focus on the identification of key words, synonyms and scanning skills. Following on from this practice, students are then given the chance to reflect on their approach and identify the strategy used before applying this to an additional test practice task.

IELTS Teaching - Listening Part 1 IELTS Lesson plan

Form Completion and Multiple Choice questions: Beginning with a look at Form Completion questions, students use prediction skills to anticipate context and possible answers before applying this to practice of the question type. The lesson then provides practice of analysing stems in MCQs and anticipating the use of synonyms and rephrasing before test practice with a set of Multiple Choice questions.

Matching Features

This lesson introduces the use of synonyms throughout the Listening test with a particular focus on how they are used in Matching Features questions. With strategies to activate students’ awareness of the context of a listening, and the language they might hear, students are given the chance to apply these in practice of Matching Features questions taken from Part 1.

IELTS Teaching - Listening Part 2 Lesson plan

Short Answer questions: In this lesson, students will gain an understanding of the types of instruction they can find in question types which require them to write an answer. Students will also work through preparation strategies to be ready to listen and identify answers when the audio starts.

Note and Table Completion

Beginning with a Table Completion overview task to familiarise learners with the format of Part 2, this lesson introduces a strategy to help test takers deal with both Table and Note Completion question types. A jigsaw exercise provides opportunity for communication between learners in the discovery of test strategy before the application of this in a full Part 2 practice.

IELTS Teaching - Listening Part 3 Lesson plan

IELTS Listening Matching questions: Following an overview of this part of the IELTS Listening test, this lesson focuses on a strategy for dealing with Matching question types. An analysis of strategy is followed by a focus on the language to express certainty and uncertainty to prepare learners to listen for the speakers’ attitudes, which is often tested in this part of the IELTS listening test. This awareness of language and test strategy can then be applied in the final task, practice of this question type from Listening Part 3.

IELTS Listening Sentence Completion

This lesson begins with an activity to raise awareness of the instructions provided for completion question types and the accuracy required. Following this, students look at how to identify the context of the Listening prior to hearing the audio being played. Students then work together on the analysis of a strategy before applying this in the final practice of Sentence Completion questions taken from Listening Part 3.

IELTS Teaching - Listening Part 4 Lesson plan

IELTS Listening Note-taking : With an initial note-taking task which draws attention to the real-life application of the skills being tested in Part 4, this lesson looks at Diagram, Summary and Table Completion question types. After working through a strategy for each of these, students are given practice of a full Part 4 which contains all three of these question types.

IELTS Listening Keeping up with the speaker

This lesson tackles the challenge of Part 4 of the Listening test through activities which provide strategies for students to keep up with the speaker. By analysing the structure of an academic talk and the use of signposting expressions, students are given the opportunity to apply strategy in test practice of Part 4 in full.

IELTS Teaching - Speaking Part One Lesson plan

IELTS Speaking Test familiarisation and lexical resource : This familiarisation lesson raises awareness of the format of the Speaking section of IELTS through an introductory quiz, an analysis of model answers and practice of Part 1. Students will gain an understanding of the potential topics of this part of the test and the vocabulary that may be required.

IELTS Speaking Developing fluency and coherence

This lesson develops students’ ability to identify and use appropriate words and phrases to introduce opinions, reasons, results and facts, as well as to link ideas and express uncertainty. With practice of Part 1 questions, students are encouraged to use these words and phrases to provide extended answers. 

IELTS Speaking Grammatical range and accuracy and lexical resource

With a focus on upgrading and improving answers, this lesson raises awareness of the need to demonstrate a wide range of both grammar and vocabulary in the Speaking section of the IELTS test. Students will analyse sample responses and produce their own examples before practice of Part 1 questions.

IELTS Speaking Question making

This lesson provides extensive practice of Part 1 of the Speaking section of the IELTS test by giving students the opportunity to design their own questions on a variety of Part 1 topics and use these in paired speaking practice.

IELTS Teaching - Speaking Part Two Lesson plan

IELTS Speaking  Improving grammatical range and accuracy : With a focus on the range and  accurate use of verb tenses, this lesson helps students to develop the structures used in their own responses to the Long Turn of the IELTS Speaking section. Through identifying accurate use of discourse markers, students are also given practice of extending their responses by using a range of cohesive devices. 

IELTS Speaking  Improving lexical resource

Beginning with a communicative crossword, this fun lesson looks at the language of description and definition that is often required in Part 2 of the IELTS Speaking section. Students will use paraphrasing, rephrasing and synonyms to describe objects, concepts and events.

IELTS Speaking  Using PPF (past, present and future strategy)

This lesson introduces one possible strategy to help students develop their response in Part 2 of the IELTS Speaking section by referring to different times. Through an analysis of tense use, this lesson also helps students to develop their own grammatical range and accuracy in practice of Part 2 style questions.

IELTS Teaching - Speaking Part Three Lesson plan

IELTS Speaking Part Three Overview and practice : This lesson begins with a review of what to expect in Part 3 of the Speaking section of the IELTS test. Students are then introduced to expressions to ‘buy time’ to think and are encouraged to consider alternative perspectives to ensure they are able to provide appropriately-extended answers in a final Part 3 practice task.

IELTS Speaking Part Three Using linking devices

Through matching tasks and analysis of use, this lesson develops students’ ability to identify and employ appropriate linking devices for comparing, commenting, speculating, explaining and generalising. Through a number of Part 3 practice questions, students will put these devices into use in providing extensive responses.

Book your IELTS Test in British Council

گروه آیلتس دکتر کریمی دو راه برای بهبود زبان انگلیسی و آیلتس به شما پیشنهاد میدهد، بسته به شرایط شما مزایا و معایبی برای هر دو مسیر وجود دارد، اما هر دوی آنها تجربه تحصیلی با کیفیت انگلیسی را تضمین می کنند، اگر به دنبال کسب نمره هدف آیلتس برای ورود به دانشگاه یا مقاصد مهاجرت هستید این مقاله آیلتس را به دقت بخوانید. در مورد اینکه آیا باید کلاس گروهی آیلتس را شرکت کنید یا کلاس خصوصی آیلتس همیشه ابهاماتی وجود دارد که آیا بهتر است با صرفه جویی و پرداخت هزینه کمتر به کلاس گروهی آیلتس برویم یا با پرداخت هزینه بیشتر با یک استاد آیلتس بصورت خصوصی و تک نفره کلاس برداریم؟

 

group vs private ielts class

 

آیلتس گروهی در مقابل آیلتس خصوصی


مزایای آیلتس گروهی عبارتند از :


هزینه کمتر و صرفه جویی


کلاس های متنوع در موسسات آیلتس متفاوت با اساتید آیلتس متفاوت


تعداد نفرات شرکت کننده در کلاس برای تعامل بیشتر با متقاضیان آیلتس رقیب


محیط یادگیری تعاملی، جهت رشد مهارت های گفتاری و شنیداری

 

پیدا کردن پارتنر آیلتس برای مطالعه و برنامه ریزی گروهی


مناسب برای متقاضیان آیلتسی که:

 

وقت نسبتا زیادی برای شرکت در آزمون اصلی آیلتس دارند و محدودیت زمانی ندارند


سطح زبانی مقدماتی دارند و نیاز به زمان زیادتری برای ساختن بیس زبان خود دارند

کسانی که بصورت تفننی و تفریحی به کلاس زبان میروند و کسب نمره آیلتس برای آنها ضروری نیستمزایای کلاس آیلتس خصوصی فشرده :


دروس متناسب با سطح مطالعه و سرعت یادگیری شما: شما در کلاس عقب نخواهید ماند یا خسته نخواهید شد، زیرا هر کلاس صرفاً روی شما متمرکز است.


جدول زمانی انعطاف پذیر - می توان آن را با توجه به برنامه شخصی شما مرتب کرد


می توانید انتخاب کنید که بر روی انواع دیگر یادگیری زبان انگلیسی، نه تنها آیلتس، مانند انگلیسی عمومی، انگلیسی تجاری یا نوشتن آکادمیک تمرکز کنید.

 

امکان تمرکز بر نقات ضعف شما در آزمون آیلتس و مهارتی که شما در آن بیشتر احساس ضعف میکنید

 

امکان تصحیح رایتینگ آیلتس شما درهمه جلسات

 

امکان تست زدن در بخشهای ریدینگ و لیستنینگ آیلتس زیر نظر استاد آیلتس شما

 

وقت کافی برای رفع اشکال

 

محیط خصوصی و بدون استرس و ساکت بدون حضور رقبای امتحانی شما

 


مناسب برای زبان آموزانی که…

 

به آموزش فشرده آیلتس برای مدت زمان محدود نیاز دارد


نیاز به توسعه مهارت های عمومی انگلیسی


می خواهد سطح پیشرفته انگلیسی را برای مدرک حرفه ای مانند پزشکی یا پرستاری یاد بگیرد


نیاز به توسعه انگلیسی خود برای یک هدف خاص، به عنوان مثال. نگارش مقالات دانشگاهی در دوران تحصیل در دانشگاه یا نوشتن مقالات علمی در رشته خود دارند

 

دوره نیمه خصوصی آیلتس دکتر کریمی بصورتی طراحی شده که شما عملا هر دو هدف را دنبال خواهید کرد هم هزینه کمتری نسبت به کلاس خصوصی آیلتس پرداخت خواهید کرد هم از کیفیت یک کلاس خصوصی آیلتس با یک استاد با تجربه آیلتس برخوردار خواهید بود و هم فرصت کافی برای گرفتن فید بک و رفع اشکلات خود در بخشهای مختلف آزمون آیلتس را خواهید داشت. با شرکت در این کلاس نیمه خصوصی آیلتس شما با یک تیر دو هدف را خواهید زد و در نهایت اعتماد به نفس بالایی در آزمون آیلتس خواهید داشت. و همچنین چندین پارتنر آیلتس خواهید داشت تا به تمرین بیشتر بصورت گروهی بپردازید. ضمنا تعداد نفرات کلاس انقدر زیاد نیست که نتوانید مطالب آموزشی و نکات آیلتس را فرا بگیرید.

 

Cambridge IELTS 17 Academic

 

Cambridge English IELTS 17 Academic

 

معرفی کتاب آیلتس کمبریج 17 آکادمیک :


جدیدترین کتاب آیلتس کمبریج 17 میباشد که بهترین منبع برای داوطلبین آیلتس است تا با سوالات آزمون IELTS آشنا شوند و تکنیک هایی که آموزش دیده اند را با سوالات معتبر ارزیابی کنند. دانلود کتاب کمبریج آیلتس 17 با بهترین کیفیت و کم ترین حجم به شما کمک می کند تا خودتان را محک بزنید و از سطح کنونی خودتان با خبر شوید.

 

کتاب کمبریج آیلتس 17 دارای پاسخ در هر چهار آزمون است که به همراه آن فایلهای صوتی آزمون مهارت شنیداری IELTS نیز ارائه شده است. در آزمون مهارت نوشتاری (Writing) نمونه هایی از مقالات واقعی که داوطلبان این آزمون می نویسند را به همراه نمره کسب شده و نقاط ضعف و قوت آنها در انتهای کتاب قرار داده شده است. لازم به ذکر است این مجموعه توسط مجرب ترین اساتید و طراحان آزمون IELTS تهیه شده است. هم اکنون می توانید این کتاب ارزشمند را به صورت رایگان از سایت آیلتس دکتر کریمی دریافت کنید.

 

ویژگی های دانلود کتاب کمبریج آیلتس 17 آکادمیک و جنرال

 


بطور کلی اگر بخواهیم ویژگی های دوره آیلتس دکتر آرین کریمی را برای شما بیان کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

توضیحاتی کامل از هر بخش آزمون
مثال هایی از تیپ های مختلف سوال از هر بخش آزمون
بررسی مهارت های زبانی مورد نیاز برای هر بخش آزمون
تمرین های مهارت ساز
توضیحاتی در مورد اشتباهات رایج و نحوه رفع آنها
آموزش نکات مهم تستی برای رسیدن به نمره مناسب

پاسخگویی به آزمون واقعی آیلتس با پاسخ برای آشنایی با چارچوب آزمون

مهمترین و بهترین منبع آیلتس چیست؟


مهمترین منبع آزمون آیلتس و گل سرسبد تمامی منابع معرفی شده آمادگی آزمون آیلتس تا به حال بدون شک کتاب کمبریج آیلتس 17 می باشد که هیچ داوطلبی نمی تواند قبل از شرکت در آزمون اصلی آیلتس با این کتاب آشنا نباشد. سری کتاب های کمبریج آیلتس تا زمان نگارش این مقاله تا شماره 17 منتشر شده است. اینها کتاب های تمرین و آموزش مهارت های آیلتس نیستند. بلکه کتاب های شبیه سازی آزمون اصلی آیلتس هستند که برای خودآزمایی و آشنایی با سوالات امتحان آیلتس چاپ شده‌اند. که در طول این دوره آیلتس بر روی آنها کار خواهیم کرد

 

 

در کتاب کمبریج آیلتس 17 آکادمیک و جنرال برای هر ماژول مقدمه و توضیحی در ابتدای بخش قرار داده شده است و در مهارت های ریدینگ و لیسنینگ جدول نمره دهی براساس معیارهای کمبریج قرار دارد. پاسخنامه کتاب Cambridge IELTS 17 ماژول آکادمیک و جنرال شامل متن لیسنینگ ها و پاسخ هر بخش است.

نکته مهم در خصوص آخرین کتاب کمبریج آیلتس این است که برای آزمون مهارت های درک مطلب (Reading) و شنیداری (Listening) نحوه محاسبه نمره در انتهای کتاب توضیح داده شده است. سایت زبان و آیلتس دکتر آررین کریمی افتخار دارد تا تمامی منابع مورد نیاز برای موفقیت در آزمون آیلتس را به رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهد. برای شروع، معتبرترین و در عین حال کاربردی ترین مجموعه آمادگی آزمون آیلتس که کتاب کمبریج آیلتس شماره 17 نامیده می شوند، در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.

 

 شما زبان آموزان عزیز هم اکنون این امکان را دارید تا جدیدترین کتاب کمبریج آیلتس را در بخش آکادمیک در اختیار داشته باشید و با سوالات آزمون IELTS آشنا شوید و تکنیک هایی که آموزش دیده اید را با سوالات معتبر ارزیابی کنند.کتاب کمبریج آیلتس 17 به شما کمک می کند تا خودتان را محک بزنید و از سطح کنونی خودتان با خبر شوید.

 

 

در این بخش به ویژگی‌های مهم کتاب cambridge ielts 17 academic می‌پردازیم و توضیحی مختصر از هر کدام می‌آوریم:

 


این کتاب شامل مجموعه‌ای کامل و جامع از تست‌های پر تکرار و سوالات آزمون‌های پیشین آیلتس می‌باشد. همچنین علاوه بر تمرینات اضافه، شامل بیش از ۱۰۰ نکته و راهکار آموزشی جهت پاسخگویی صحیح به سوالات آزمون است.

 

مطابق آزمون اصلی آیلتس


این کتاب که توسط انتشارات کمبریج در سال ۲۰۲۲ طراحی و منتشر شد؛ شامل جدیدترین سوالات آزمون آیلتس می‌باشد. داوطلبان با مطالعه این کتاب می‌توانند با نحوه برگزاری آزمون، اشتباهات رایج، سوالات و میزان سختی آن‌ها و همینطور قوانین ابتدایی آزمون آیلتس آشنا شوند.

حاوی نمونه‌های نوشتاری داوطلبان پیشین


نمونه‌هایی از مقالات واقعی داوطلبان قبلی آزمون آیلتس به همراه نقاط ضعف و قوت و همینطور نمره کسب شده آن‌ها در پایان هر بخش آزمون مهارت‌های نوشتاری این کتاب آورده شده است. داوطلبین با مطالعه آن‌ها و توضیحات ارائه شده می‌توانند به راحتی مهارت‌های خود در مرحله رایتینگ را تقویت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

تقویت مهارت‌های شنیداری


همراه این کتاب یک CD وجود دارد که حاوی فایل صوتی کتاب بوده و به زبان‌ آموزان ارائه می‌شود. این CD که مربوط به بخش Listening آزمون آیلتس می‌باشد؛ به داوطلبان کمک می‌کند که با استفاده از آن به سوالات بخش Listening پاسخ دهند.

مناسب استفاده فردی و گروهی


این کتاب حاوی تمرین‌های متنوع و متعدد به همراه پاسخنامه می‌باشد و به گونه‌ای طراحی و نگارش شده که تمام نیاز‌های زبان‌آموزان را پاسخ می‌دهد. پاسخنامه ارائه شده در این کتاب تنها به صورت گزینه‌ای نیست بلکه به صورت توضیحی به پاسخ تمرینات می‌پردازد. از این رو به زبان‌آموزان این امکان را می‌دهد تا بتوانند علاوه بر گروهی، به صورت خودخوان نیز از این کتاب استفاده کنند.

آنچه که در کتاب Cambridge IELTS 17 Academic می‌خوانید


کتاب Cambridge ielts 17 academic بر اساس استاندارد‌ها و قوانین آزمون آیلتس سازماندهی و طراحی شده است. داوطلبان جهت دستیابی به نتایج مطلوب بهتر است مطالب و بخش‌های این کتاب را به ترتیبی که ارائه شده‌اند؛ مطالعه کنند. در بخش‌های ابتدایی این کتاب، به معرفی آزمون آیلتس، مهارت‌های مورد نیاز جهت کسب نمره بالا و قوانین رایج آن در این آزمون پرداخته شده است. بخش‌های بعدی مهارت‌های ریدینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و لیسنینگ داوطلبان را مورد آزمایش قرار دارد و شامل سوالات مطابق با سوالات آزمون آیلتس می‌باشد.

 

دانلود رایگان فایلهای صوتی  کتاب آیلتس کمبریج 17 آکادمیک

 

mp3 icon 

 

 

دانلود پی دی اف دانلود رایگان پی دی اف کتاب آیلتس کمبریج 17 آکادمیک

 

pdf icon

IELTS Writing Useful Phrases : Most Common Vocabulary for IELTS : For many candidates, the IELTS essay is one big thing that hinders them from achieving a good score. If you are also one of those candidates who fear IELTS Writing essays and need some guidance, then you are at the right place. Make use of these simple phrases or word-groups to make your essay more meaningful and attractive. But, take note of it that the advice, suggestions or recommendations provided are for the purpose of practicing how to write well. You can make use of a few of them to begin your essay in your real IELTS exam too. Using the right vocabulary for IELTS in Writing Task 2 is the key factor of success in your exam. Here useful words and phrases are gathered for you to increase your level of English and your ielts band score as well. First of all, we start takeing a look at the most common vocabulary that you can use to raise your ielts band level. The IELTS Writing Task is marked according to the following criteria: grammar and sentence structure, vocabulary utilization, task response, and coherence and cohesion. IELTS examiners have been impressed by candidates’ vocabulary and mastery of syntax but frustrated by how incoherently one sentence flows into the next.

Dr. Arian IELTS Writing Class is the Best Way to Learn Faster

Enroll Today!

 Most Common Vocabulary for IELTS Writing Task 2

In this part of the ielts you are supposed to write a formal essay. This could ask you anything from your opinion on an current public issue, to discussing the advantages and disadvantages of a solution to an issue, to coming up with solutions to an issue on your own! Whether you’re sitting for the Academic or the General Training IETLS exam, you can use this most common vocabulary for IELTS Writing Task 2 in almost any situation.

 1. Words to Use in IELTS Writing Task 2: Introduction

At the beginning of Writing Task 2, you’ll need to restate the prompt, give your thesis, and provide an overview of the essay. 

The most common vocabulary used in IELTS Writing Task 2

 • It appears that…
 • It may seem that…
 • This essay will show that…
 • This essay will argue that…
 • To examine this issue, this essay will examine both….and…
 • Firstly, this essay will…and secondly, it will….
 • What does this look like in practice? Here are a few examples!It appears that exercise has both physical and mental benefits.
 • It may seem that studying the arts is useless, but the opposite is true.
 • This essay will show that smartphones are actually beneficial.
 • I will argue that the government should play a larger, not a smaller, role in public health.
 • To examine this issue, this essay will examine both the social and physical effects of family meals.

2. Words to Use in IELTS Writing Task 2: Paragraphs

Within each body paragraph, you need a clear topic sentence. Sometimes, these will be as simple as listing examples, but you can also use words and phrases to illustrate conflicts and contradictions between ideas.

Here’s the most common vocabulary used in IELTS Writing Task 2 to do that.

 • First of all,
 • In addition,
 • For example,
 • For instance,
 • Conversely,
 • However,

e.g.

 • First of all, the government takes a strong role in limiting gambling and other forms of entertainment, so it should also take a larger role in sports.
 • In addition, employees may find that no further opportunities are available for them at the same company past a certain point.
 • For example, self-checkout options lead to the loss of jobs within the community.
 • For instance, electric cars damage the environment far less than cars that run on petrol.
 • Conversely, the energy involved in producing electric cars may outweigh the overall energy savings.
 • However, it is important to acknowledge the negative impacts of smartphones, particularly on mental health.

3. Words to Use in IELTS Writing Task 2: Conclusion

You’ll need to transition to your final paragraph (your conclusion) smoothly. Rather than just restating the thesis statement right away, use transition words and phrases to wrap up.

Here’s the most common vocabulary used in IELTS Writing Task 2 to do that.

 • Finally,
 • To summarise,
 • In the end,
 • On balance,
 • Therefore,
 • What does this look like in practice

 e.g.

 • Finally, young people should welcome advice from their elders.
 • To summarise, junk food is an unnecessary burden on public health and should be regulated.
 • In the end, universities should make history courses requirements for graduation.
 • On balance, the recent dependence on the Internet is a positive development.
 • Therefore, the government should more strictly regulate violent content in films and other media.

Linking Words, Phrases, and Paraphrasing

Within each paragraph, you’ll need to include linking words and phrases, as well as paraphrases of important ideas, to make the essay read fluently.

 IELTS Writing Task 1 and Task 2 Linking Words

Sometimes, it’s more useful to hear words spoken to integrate them into your vocabulary. This is also a great way to learn a variety of vocabulary words and phrases for IELTS Writing Task 2 quickly.

Vocabulary Lists and Resources for IELTS Writing

Because the topics on IELTS Writing Task 2 can be so varied, the words to use in IELTS Writing Task 2 are also varied! Here are a few resources, both general and specific, to help you out in different scenarios.

 • IELTS Science Vocabulary
 • IELTS Vocabulary: University Classes and Learning
 • Complete Guide to IELTS Vocabulary: PDF
 • IELTS Vocabulary Flashcards
 • The Complete Guide to IELTS Vocabulary
 • How to Learn New Vocabulary

Of course, just sitting and staring at a bunch of words isn’t going to help you much on test day. Here are some resources to help you learn vocabulary for IELTS Task 2 in a way that will actually help boost your score!

 Beginning words

 • Over the last century ...
 • The idea that ... has its merits.
 • While this is an interesting proposal and has some merit, my own view is that it would ...
 • Despite these arguments, there is an equally strong case to be made that it would be ...
 • There is much debate about the position. I will discuss both these ... in this essay.
 • This is a complex issue and my belief is that ...
 • There are a variety of potential ways of combatting this problem.
 • However, in order to find a solution, it is first of all necessary to understand what has led to this happening.
 • Finding the right policies is not an easy task as it is a complex problem.
 • There is some dispute whether the best method of …

Stating viewpoints

 • There are different viewpoints held in this discussion.
 • Some people argue that ..., while others think that ...
 • However, there is a large body of opinion which is opposed to …
 • It is said that three-quarters of all children ...
 • To add more points on a topic
 • There are several reasons why ...
 • It can also be argued that ...
 • This is certainly not an easy issue though, because ... has caused as many problems as it solves.
 • ... is the only point to be taken into consideration when ...
 • ... is an urgent problem that needs to be addressed.
 • At the same time, a lot of publicity is given to what the public consider to be ...
 • Most of the experts blame … for this problem.
 • Given that … is cheap and ..., it is not surprising that ...

Endings words

 • My conclusion is therefore that ...
 • In conclusion, I believe that while there are real merits on both sides of the argument, the moral case against forcing people to work slightly outweighs any benefit to ...
 • Its benefits outweigh the drawbacks and have a positive effect on many aspects of our lives ...
 • All things considered, ...
 • My own personal view is that there is merit in both sides of the debate.
 • Finally, ...

 For introducing

You can introduce your essay in one of the following manners

 • This essay will analyze (issue here)
 • It is undeniable that the (issue here) is one of the most pressing issues in (country)
 • It is an established fact that the (issue here)
 • It is commonly believed in many of the countries that (issue here)
 • Phrases that can be used for the body paragraphs (Generally for the opinions / views)

If you are explaining an opposing thought, then it is better to begin with “However.”

You can say as follows:

 • However, it should be taken into consideration that (information here)
 • However, it should be taken into account that the (information here).
 • Providing examples

In IELTS Writing, it will be important to support your views or opinions by providing some examples.

These examples are often drawn from personal experiences. Based on the topic you will have to think of a good example that can support your opinions.

 • For instance, studies conducted recently by the (information here) show that (information here).
 • The problem can be better explained with the following example.
 • A good example of this is that (information here)
 • For instance, (information here)
 • Such as (information here)
 • The best example is (information here)
 • There are many such cases that take place and that go unnoticed.
 • It is fairly easy to understand the issues that are common
 • I do not say that I agree with (information goes here)
 • I strongly oppose / suggest / recommend that (information)
 • Numerous studies conducted on this subject have led to the conclusion that (information).
 • However, it can be concluded that (information)
 • It is easy to comprehend that the (information here)
 • Not all the people support this because (information)

Express your opinions using the following word-groups or phrases

 • I believe that
 • I think that
 • I feel that
 • Personally, I feel that
 • As far as I am concerned
 • In my views
 • From my point of view / viewpoint

These are the common words that can be used when you have to combine two different sentences or thoughts

 • Furthermore
 • In addition to
 • Likewise
 • On top of that
 • However
 • But
 • Nevertheless
 • Additionally
 • Comparing two things

Make use of these common word groups or phrases to compare things in the right way.

In your writing task in IELTS you will also have to be good at comparing things. There can be two or more than two things that you may have to compare.

 • In contrast
 • By comparison
 • Comparing this with the other, it can be said that the latter is / the former is (information here)
 • Meanwhile
 • On the other hand
 • However

Use the following word groups or phrases when you have to say that one thing will happen only after another thing happens

 • On the condition that
 • Provided that
 • As long as
 • Unless
 • Supporting that
 • Otherwise

Use these word-groups or phrases when you are introducing any reason

 • As a result
 • As a consequence
 • Therefore
 • Accordingly, that
 • On that account
 • For that reason

Connecting Words for Both IELTS Writing Tasks 

To get higher marks in the IELTS Writing Test, more linking words are required. To achieve coherence and cohesion, you must employ a variety of phrases to connect one thought to the next, allowing the reader to follow your reasoning.Here are the most effective and common phrases in the IELTS Writing Test:

Transitional Words

 • Addition
 • Likewise…
 • In addition…
 • Moreover…
 • Furthermore…
 • Additionally…
 • On top of that…

Cause and effect

 • Therefore…
 • As a result…
 • Accordingly…
 • Consequently…
 • On that account…
 • For that reason…
 • Comparison/Contrast
 • However…
 • In contrast…
 • Meanwhile…
 • Alternatively…
 • Nevertheless…
 • On the other hand…

Conclusion

 • Finally…
 • In the end…
 • To sum up…
 • To conclude…
 • To summarize…
 • In conclusion…

Condition

 • If…
 • Unless…
 • As long as…
 • Provided that…
 • Supposing that…
 • On the condition that…

Emphasis

 • Clearly…
 • Especially…
 • In particular…
 • Particularly…
 • Importantly…
 • Without a doubt…

Listing

 •  …,such as…
 • To illustrate…
 • For instance…
 • For example…
 • The best example is…
 • A very good example is…

Opinion

 • I concur that…
 • I agree that….
 • I think/feel/believe that…
 • Personally, I feel that…
 • As far as I am concerned…
 • From my point of view…

Concession

 • Although…
 • Despite…
 • In spite of…
 • Although…
 • Admittedly…
 • Even though…

Order

 • First of all…
 • To start with…
 • Secondly…
 • Next…
 • Thirdly/fourthly/etc…
 • Finally…

Vocabulary to Use in IELTS Writing Task 1 : Academic Test: Vocabulary to Describe Graphs

Introducing the graph

The graph/table/pie chart/bar chart/diagram…

 • shows …
 • illustrates …
 • explains why …
 • describes …
 • gives information about/on …
 • provides information about/on …

Changes in the graph

 • a rise of…
 • a growth of…
 • a peak of…
 • a surge of…
 • a fall in…
 • a decrease in…
 • a decline in…
 • a dip in…
 • a fluctuation in…
 • a variation in…

Verbs

 • surge
 • grow
 • leap
 • rocket
 • soar
 • dive
 • plunge
 • plummet
 • fluctuate
 • vary

 Adverbs

 • gently
 • wildly
 • rapidly
 • slightly
 • sharply
 • suddenly
 • abruptly
 • gradually
 • steadily
 • markedly
 • modestly
 • marginally
 • dramatically
 • significantly
 • considerably
 • Adjectives
 • sharp
 • sudden
 • rapid
 • abrupt
 • dramatic
 • steep
 • significant
 • considerable
 • marked
 • substantial
 • gradual
 • steady
 • consistent
 • modest
 • marginal

IELTS IELTS Writing in General Training Test: Vocabulary to Write Letters: 

 1. Introduction of the Letter

Formal

 • I am writing to inform you that …
 • I am writing to ask/inquire …
 • I am writing with regard to …
 • I am writing in connection with …
 • I am writing with reference to …

Informal

 • It’s been a long time. I am writing to…
 • I’m simply writing to inform you that…
 • I haven’t seen you in a long time.
 • Please accept my apologies for not writing in such a long time. I’ve been quite busy…

2. Body of the Letter

Asking for Information

 • I’d like for you to…
 • Could let me know if…
 • I’d appreciate it if you could…
 • I’m hoping you could inform me…
 • I’d like to seek your opinion on…

Complaining

 • This letter is to express my dissatisfaction…
 • I’m writing to express my displeasure with…
 • I’m writing to voice my disappointment with…
 • I’m writing to tell you that I am disappointed…
 • Expressing Gratitude
 • I am thankful for…
 • I’m very grateful for…
 • I very much appreciated…
 • I’d like to thank you very much for…

Apologizing

 • I really regret that/about…
 • Please accept my apologies for…
 • I’d like to express my regret for…
 • Please accept my sincere apologies for…
 • Giving Advice
 • You should…
 • You ought to…
 • Why don’t you…
 • If I were you, I’d…
 • Giving Suggestion
 • If you like, I can…
 • Do you want me to…
 • What do you think about…
 • I believe it would be fantastic if you…

3. Closing of the Letter

Formal

 • I eagerly await your response.
 • Thank you so much for your assistance.
 • Thank you so much for taking the time to read this.
 • I’m hoping for a quick resolution to the matter.
 • Please do not hesitate to call me if you need any additional information.

Informal

 • Please stay in contact!
 • I look forward to hearing from you as soon as possible.
 • Thanks a lot for your assistance, send me a message soon.
 • Anyway, I have to leave now. If you need additional details, please write again.

 Vocabulary to Use in IELTS Writing Task 2 (Both Academic and General Training)

Expressing Opinions

 • I’d argue that…
 • In my opinion…
 • Personally, I believe…
 • It appears to me that…
 • I have to admit that…
 • As far as I can tell…
 • As for me, I believe…
 • That is something I cannot deny…
 • I’d like to emphasize that…
 • In my personal experience…

Proving Arguments

 • To attest…
 • To prove…
 • This is testified by…
 • This is evidenced by…
 • This establishes that…
 • This is attested/proven by…

Expressing General Point of View

 • It is commonly stated that…
 • According to popular belief…
 • It is commonly assumed that…
 • It is generally assumed that…
 • It is largely agreed upon that…
 • It’s a widely held assumption that…

Outlining Facts

 • It is evident that …
 • The truth is that …
 • It is obvious that …
 • This shows that …
 • There is no doubt that …
 • Giving Examples
 • As an example…
 • Take for instance…
 • We can see this in…
 • A good illustration of this is…
 • Evidence for this is manifested in…

Concluding

 • To summarize…
 • In conclusion…
 • In general…
 • On balance…
 • Taking everything into account…

Here are some of them. Take note of the transition words and vocabulary used in IELTS Writing

The IELTS Writing Test is by no means easy. Most candidates would agree that this part of the test made them anxious. To impress the examiners and get a high band score, it is advised that you read and study different sample and model responses and learn the different writing techniques to help you achieve your desired band score.

IELTS Writing Example 1:

"The table depicts the amount of monthly household income spent on four products in five European nations. The percentages were used to calibrate the data. Housing is clearly the top expense item for France, Germany, and the United Kingdom, since they each spend around one third of their income on it, at 30%, 33%, and 37%, respectively.

They, on the other hand, spend about a quarter of their income on food and drink. Surprisingly, Turkey and Spain follow the exact opposite pattern, spending a fifth of their income on housing but one-third on food and drink.

Furthermore, clothing and entertainment are two areas where all five countries spend significantly less. In terms of clothing, France and Spain spend the least, at less than 10%. The other three countries, however, spend almost the same amount, ranging between 12% and 15%. At 19%, Germany spends one fifth of its budget on entertainment. The UK and Turkey, moreover, spend roughly half of this amount.

Overall, the bulk of each country's money is spent on food and drink, as well as housing. Clothing and entertainment were far less expensive."

IELTS Writing Example 2:

 • Topic:

You were supposed to start a new job next week, but you won’t be able to because of certain issues. Send a letter to your new boss. In your letter,

give an explanation of your circumstances
state your issues
inform him/her when you think you’ll be able to begin.

 • Sample Response:

Dear Ms Smith,

I am writing with regards to the position of Assistant Office Manager that I am supposed to start next week. However, an unfortunate incident has arisen.

Like I said during the interview, I am currently working at my aunt's company, where I gained significant experience. However, she had been hospitalized, so my uncle is now taking charge of the business. She has asked me to stay a little longer and help him with the business operations because this is an especially hectic time of year.

I do understand that this will not be convenient for you, but I genuinely hope that, given the situation, you will be willing to let me start with you three weeks later than what we have agreed upon.

I would like you to know that I remain very keen to work with you, and that I will be obtaining further useful knowledge and skills during this time.

I look forward to hearing from you.

Sincerely,

ALI Rahimi

IELTS Writing Example 3:

 • Topic:

How much do you agree or disagree with the claim that e-books and modern technology will completely replace conventional newspapers and magazines?

 • Sample Response:

"Technology is advancing at a breakneck pace, opening up new doors for us while keeping us informed about the latest news and events. As a result, many people believe that traditional newspaper reading will become obsolete. I disagree since the easiest and cheapest way to obtain news is through a traditional newspaper.

To begin, there are a variety of reasons why traditional news gathering methods remain popular. First, many people have developed a strong desire to read the newspaper. Everyone, whether affluent or middle class, can be seen eagerly anticipating the arrival of the newspaper in the morning and reading it with a cup of tea.

Furthermore, these are the most portable, least expensive, and simplest ways of staying informed about global events. It may be taken from one location to another in a bag and is reasonably priced. It's quite useful, and simply flipping through the pages can make you omniscient. Second, there is no need for power or other equipment.

Furthermore, the additional accessories are frosting on the cake. The Hindustan Times, for example, has a variety of articles such as women's fashion, job advice, culinary art, and so on.

However, technology has surely changed the way we read news. For example, videos provide a full and clear view of what we're reading, and we can also save, share, and forward it to our family and friends. Technophobia, it goes without saying, will have no place in an ever-advanced modern society.

To summarize, improved versions of technology have a significant impact on people's lives, but they will not, in my opinion, be able to threaten the existence of conventional newspapers and periodicals."

IELTS Writing Example 4:

 • Topic:

Some argue that children should be educated to compete, while others argue that they should be taught to cooperate. What are your thoughts on the matter?

 • Sample Response:

"Children are society's future, and they must be instilled with true life values. As a result, there are those who believe that a competitive spirit should be instilled in them, while others believe that cooperative qualities must be possessed. Before forming a judgment, I shall discuss the advantages and disadvantages of each view.

Firstly, there are numerous reasons why children should have competitive ideals. Competition encourages young people to work harder in order to advance in their studies and other endeavors. They begin to work hard in order to compete with others and learn the value of perseverance. They are able to achieve first place in every competition because of their dedication and hard work. Second, competitive values instill in children self-confidence and self-reliance. They are highly likely to have self-achievement and fulfillment when they join in activities and compete with others. They believe they are deserving of a calm and peaceful mind. They tend to become self-sufficient, and as a result, they have the best decision-making abilities. Furthermore, a sense of accomplishment is a requirement. Without a doubt, people in the current period confront rivalry from infancy to adulthood. For example, in school there is a dance competition, a race competition, a poem competition, and as they get older, they face competition in finding a job, applying for college, and even completing an exam. As a result, a value is essential.

On the other hand, it is obvious how critical it is to instill the value of cooperation. This is the only way a youngster may learn teamwork, team spirit, coexistence, tolerance, and patience through their feelings. Furthermore, when looking at history, it is clear that the well-known icons of society are only those that have a helpful and sacrificing mentality. A self-centered person will never achieve fame in society. Second, constant competitiveness preaching may develop feelings of rivalry among peers and others. These feelings of rivalry quickly evolve into jealousy and personal grudges. A heart filled with resentment towards others can never be good for themselves or others.

To sum up, after weighing both competitive and cooperative values, I believe that each has its own significance. As a result, a child should be raised by evenly imparting both."


IELTS Academic Writing Test : Word Lists

The IELTS Writing Test requires an extensive vocabulary. Having a diverse vocabulary is one of the secrets to writing an effective essay. However, it is not enough to memorize the words; you also need to know how to use them in your writing. We have listed a set of word lists to help you with your IELTS Writing Test. Do not be worried if you will not memorize all the word lists: quality trumps quantity! It is far preferable to learn 1 word-lists well rather than 5 word-lists poorly.

IELTS Writing Word List 1

abandon , abstract , academy , access , accommodate , accompany , accumulate , accurate , achieve , acknowledge , available , aware , behalf , benefit , bias , bond , brief , bulk , capable , capacity , circumstance , cite , civil , clarify , classic , clause , code , coherent , coincide , collapse , data , debate , decline , deduce , define , definite , demonstrate , denote , deny , derive , economy , edit , element , eliminate , emerge , emphasis , empirical , enable , encounter , energy , expose , external , extract , facilitate , factor , feature , federal , fee , file , final , generation , globe , goal , grade , grant , guarantee , guideline , hence , hierarchy , highlight , invoke , involve , isolate , issue , item , job , journal , justify , label , labor , locate , logic , maintain , major , manipulate , manual , margin , mature , maximize , mechanism , normal , notion , notwithstanding , nuclear , objective , obtain , obvious , occupy , occur , odd

IELTS Writing Word List 2

acquire , adapt , adequate , adjacent , adjust , administrate , adult , advocate , affect , aggregate , colleague , commence , comment , commission , commit , commodity , communicate , community , compatible , compensate , design , despite , detect , deviate , device , devote , differentiate , dimension , diminish , discriminate , enforce , enhance , enormous , ensure , entity , environment , equate , equip , equivalent , erode , finance , finite , flexible , fluctuate , focus , format , formula , forthcoming , found , foundation , hypothesis , identical , identify , ideology , ignorant , illustrate , image , immigrate , impact , implement , layer , lecture , legal , legislate , levy , liberal , license , likewise , link , limit , media , mediate , medical , medium , mental , method , migrate , military , minimal , minimize , offset , ongoing , option , orient , outcome , output , overall , overlap , overseas , panel , prohibit , project , promote , proportion , prospect , protocol , psychology , publication , publish , purchase

IELTS Writing Word List 3

aid , albeit , allocate , alter , ambiguous , amend , analogy , analyze , annual , anticipate , concept , conclude , concurrent , conduct , confer , confine , confirm , conflict , conform , consent , displace , display , dispose , distinct , distort , distribute , diverse , document , domain , domestic , error , establish , estate , estimate , ethic , ethnic , evaluate , eventual , evident , evolve , framework , function , fund , fundamental , furthermore , gender , generate , gestate , gradual , gratitude , implicate , implicit , imply , impose , incentive , incidence , incline , income , incorporate , index , minimum , ministry , minor , mode , modify , monitor , motive , mutual , negate , network , paradigm , paragraph , parallel , parameter , participate , partner , passive , perceive , percent , period , positive , potential , practitioner , precede , precise , predict , predominant , predominates , preliminary , presume , pursue , qualitative , quote , radical , random , range , ratio , rational , react , recover

IELTS Writing Word List 4

apparent , append , appreciate , approach , appropriate , approximate , arbitrary , area , aspect , assemble , cooperate , coordinate , core , corporate , correspond , creator , credit , criteria , crucial , culture , devote , differentiation , diminish , displacement , display , distinction , distorted , dramatic , duration , ethical , economic , element , environment , error , equation , establish , estimate , evaluation , eventually , evidence , exhibit , explicit , exploitation , extract , federal , fluctuations , format , founded , guidelines , highlighted , indicate , individual , induce , inevitable , infer , infrastructure , inherent , inhibit , initial , initiate , neutral , neighbor , niche , nibble , nowhere , obtain , obsolete , occasion , opportunity , opaque , persist , perspective , phase , phenomenon , philosophy , physical , plus , policy , portion , pose , previous , primary , prime , principal , principle , prior , priority , proceed , process , professional , refine , regime , region , register , regulate , reinforce , reject , relax , release , relevant

Commonly Confused Words in the English Language

English is a complicated language. Some words look the same, and some sound the same. Recognizing the difference between these similar words could be tricky. We want to help you succeed on your IELTS journey, so we are providing you with some of the most commonly confused words in the English language. Pay close attention to these words and avoid the past mistakes most candidates have committed.

Affect vs. Effect

Affect

 • Meaning: To have an influence or effect on something/someone
 • Example Sentence: “Not winning the competition did not affect her as much as I thought it would.”

Effect

 • Meaning: To cause something to happen
 • Example Sentence: “The effect of her medications on her illness was surprisingly quick.”

Loose vs. Lose

Loose

 • Meaning: Not fitting tightly or closely
 • Example Sentence: “The dress she is wearing is obviously loose on her.”

Lose

 • Meaning:

(1) To fail to win or

(2) to misplace something

 • Example Sentence:

(1) “I hate losing at chess against my sister.”

(2) “He lost his keys at the party last night.”

Lay vs. Lie

Lay

 • Meaning: To put down gently or carefully
 • Example Sentence: “She laid her bracelet on the study.”

Lie

 • Meaning: To assume a horizontal position on a resting surface
 • Example Sentence: “He lies down on the bed and takes a nap.”

Accept vs. Except

Accept

 • Meaning: To consent to receive
 • Example Sentence: “She accepted the award graciously.”

Except

 • Meaning: Not included
 • Example Sentence: “They go to the park every day except on Sundays.”

Complement vs. Compliment

Complement

 • Meaning: Something that fills up, completes, or makes better
 • Example Sentence: “Her scarf is a complete complement to her outfit.”

Compliment

 • Meaning: A polite expression of praise
 • Example Sentence: “I was surprised by how he reacted over a small compliment.”

Farther vs. Further

Farther

 • Meaning: Over a large expanse of physical distance
 • Example Sentence: “The black car is farther away than the white car.”

Further

 • Meaning: Over a large expanse figurative distance
 • Example Sentence: “The newly-hired employee asked further questions from the manager.”

passed vs. Past

Passed

 • Meaning: Simple past tense of ‘pass’
 • Example Sentence: “She passed her exams in flying colors.”

Past

 • Meaning: Gone by in time and no longer existing
 • Example Sentence: “She has to move forward and leave the past behind her.”

Elicit vs. Illicit

Elicit

 • Meaning: Draw out a response from someone
 • Example Sentence: “I was not able to elicit any response from him.”

Illicit

 • Meaning: Forbidden by law
 • Example Sentence: “I have advised him to stop the use of illicit drugs.”

Any way vs. Anyway

Any way

 • Meaning: A phrase that means in any manner or method
 • Example Sentence: “Any way you suggest is fine, as long as we reach the venue in half an hour.”

Anyway

 • Meaning: Used to confirm an idea just mentioned
 • Example Sentence:  “It’s fine, I don’t mind. It’s my fault anyway.”

Than vs. Then

Than

 • Meaning: Used before the second element in a comparison
 • Example Sentence: “The weather yesterday was warmer than today’s.”

Then

 • Meaning: An adverb indicating time or sequence.
 • Example Sentence: “We went to the park, then ate at our favorite restaurant.”

Its vs. It’s

Its

 • Meaning: Belonging to or associated with a thing previously mentioned
 • Example Sentence: “The milk is past its expiration date.”

It’s

 • Meaning: Contraction of ‘it is’
 • Example Sentence: “It’s raining outside, bring an umbrella.”

Their vs. There vs. They’re

Their

 • Meaning: Belonging to or associated with people or things previously mentioned
 • xample Sentence: “The tourists left their shoes outside the temple.”

There

 • Meaning: An adverb of place (in, at, to)
 • Example Sentence: “We went to Singapore and stayed there for a week.”

 They’re

 • Meaning: Contraction of ‘they are’
 • Example Sentence: “They’re planning a surprise party for their parents.”

Your vs. You’re

Your

 • Meaning: Belonging to or associated with the person or people the speaker is talking to
 • Example Sentence: “Your dress looks lovely.”

You’re

 • Meaning: Contraction of ‘you are’
 • Example Sentence: “You’re chosen to represent the class in the competition next week.”

Who vs. Whom

Who

 • Meaning: A pronoun used as a subject refers to a person or people
 • Example Sentence: “Who is the richest man in the world?”

Whom

 • Meaning: A pronoun used as an object referring to a person or people
 • Example Sentence: “Whom did he marry?”

That vs. Which

That

 • Meaning: Used when the phrase after it is essential in the sentence
 • Example Sentence: “Products that do not pass the standards are not sold to consumers.”

Which

 • Meaning: Used when the phrase after it is not essential in the sentence
 • Example Sentence:  “The homeless cat, which a stranger adopted, turned out to be my neighbor's lost pet."

To vs. Too

To

 • Meaning: A preposition that indicates the direction
 • Example Sentence: “I go to the supermarket every week.”

Too

 • Meaning: An adverb that means in addition or also
 • Example Sentence: “I love apples and grapes too.”

Tricks to Learn and Remember English Vocabulary

You will not get very far with your language skills, no matter how brilliant your grammar is if you do not know any words to use it with. Vocabulary brings up new worlds while also making studying enjoyable and rewarding. However, extending your vocabulary is like going on a diet. You need to exert effort, and there is no magic trick, no secret, and no one-size-fits-all method for doing so. You must identify what works best for you. Nevertheless, being patient, setting reasonable objectives, and rewarding yourself when you achieve them are sound strategies that can be supplemented with the following suggestions.

Make Use of Memory Tricks: Mnemonics are mental shortcuts that will help you remember more complicated concepts or words. It is a popular approach to memorizing a language. You can make associations between words. For example, when you need to buy Spaghetti, Tomatoes, Olives, Rice, and Eggs from the STORE. Furthermore, the more you think about acronyms or associations, the better you will remember the phrases that go with them.
Create an Environment Conducive to Learning: When you study abroad, you will hear and read the language everywhere, allowing you to acquire the language far more quickly through immersion. Luckily, you do not need to travel overseas to enhance your vocabulary gradually. You may create an inspirational and study-friendly environment wherever you are. Purchase publications or books in the new language, watch movies and prepare (or simply eat) local cuisine.
Make Use of a Notebook: Writing new words in a tangible notebook has a romantic quality to it. Just add a new word to a running vocabulary list when you come across a new word that you do not recognize. Then, a few times a week, go over the list, obliterating the English definitions and attempting to recall what each term meant. The more you read through the notebook, the easier it will be to recall the words. You can eventually cross off the words you know, so you do not have to go over them again.

Put the Words in Their Proper Context: Putting words in context is a fantastic way to learn more vocabulary faster. Consider putting them together in phrases rather than composing lists of random words. That way, you will understand how the word is utilized in everyday situations. It will also be easier to remember if you come up with entertaining sentences. You can also generate drawings or discover visuals that will complement the sentences and place the words in their natural home, depending on how you learn.

Take it a Step Further: Allow adequate space for mind maps with connected words, synonyms, and antonyms if you want to take your learning a step higher. If you’re going to make the most of your learning, try explaining and describing the word in English rather than translating it into your original tongue.

Put in The Effort: The most crucial thing you will need to recall English words is the appropriate attitude and the willingness to put in the effort. However, there is no such thing as a magical system. None of the approaches listed above are “correct” or “incorrect.” Find something that works for you and utilize it regularly. Experiment with a few to find which produces the greatest results.

A Final Word

When it comes to which words to use in IELTS Writing Task 2, there are a handful of terms you can memorize to set yourself up for success. However, more than just learning the most common vocabulary used in IELTS Writing Task 2, practicing with that vocabulary will be key to your success! So try a few practice sentences each time you learn a new phrase to better integrate it before test day.

Good luck!

IELTS OFFICIAL WEBSITE