مراکز ثبت نام آزمون جی مت

مراکز ثبت نام آزمون جی مت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای)

مراکز برگزاری آزمون جی مت ( GMAT ) :

 

نکته ای که قابل توجه است اینست که در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آزمون باید به کشور دیگری سفر کنید .


هیچ محدودیتی برای اینکه در کدام کشور یا مرکز آزمون را بدهید وجود ندارد . تا زمانیکه جای خود را رزرو کنید ، از نظر جیمت ، مسئله ای وجود ندارد . ( مسئولیت تهیه ویزا و غیره بر عهده خود شماست و GMAC هیچگونه تعهد یا مسئولیتی در این موارد ندارد ) .


ايرانيان به دلیل نزدیکی این کشورها و هزینه سفر ، اغلب از مراکز زیر استفاده می کنند :


امارات متحده در دو شهر دبی ( 4 مرکز ) و ابوظبی ( 2 مرکز )
ترکیه در دو شهر آنکارا و استانبول
آذربایجان
ارمنستان


انتخاب مرکز و اختلافات اصلی مراکز :


1 . ظرفیت و درخواست : ظرفیت این مراکز متفاوت است و برخی زودتر پر می شوند . مثلا مرکز ارمنستان معمولا زودتر پر می شود . یا در دبی معمولا پیدا کردن جای خالی راحتتر است .


2 . مراکز خاص : برخی مراکز خاص هستند مثلا مرکز نظامی که در دبی قرار دارد . افراد خارجی امکان ثبت نام در این مرکز را ندارند و تنها اعضای نظامی آمریکایی و یا کسانی که مجوز ورود به آن محوطه را دارند می توانند در آن مرکز ، آزمون بدهند . ( یکی از 4 مرکز دبی ، این مرکز است )


3 . هزینه سفر : هزینه سفر هر یک از این کشورها متفاوت است و بسته به مدت زمانی که در کشور می مانید ، آژانس مسافرتی یا دفتر خدماتی که از آنها سرویس می گیرید ، نوع هواپیمایی مورد استفاده و بسیاری عوامل دیگر ، هزینه سفر تغییر خواهد کرد .


تمامی مراکز موظف هستند استاندارد مشخصی را رعایت کنند . به همین دلیل در خود ساختمان مراکز تفاوتهای کمی وجود دارد .

 


نحوه ثبت نام در آزمون جیمت ( GMAT ) :

 

ثبت نام این آزمون از طریق سایت www.mba.com یا لینک [۱۵] به صورت آنلاین صورت میگیرد. ثبت نام در سایت رایگان است.


برای ثبت نام در آزمون باید در سایت فوق یک پروفایل ایجاد کرده و اطلاعات خود را شامل نام، نام خانوادگی، آدرس و ... را وارد کنید.


توجه :


هنگام وارد کردن نام و نام خانوادگی دقت کنید. این نام و نحوه نگارش آن باید با چیزی که در پاسپورت شما نوشته شده است یکسان باشد. این 2 بخش از اطلاعات را بعد از save کردن پروفایل دیگر نمیتوانید تغییر دهید . تغییر نام یا تصحیح املای آن تنها با تماس با جیمک و اجازه آنها ممکن است .


بعد از پرکردن پروفایل ، می توانید از تمامی امکانات سایت استفاده کنید . امکاناتی نظیر : جستجوی دانشگاه ها ، اطلاعات رشته اراده شده در یک دانشگاه ، ثبت نام جیمت ، فرستادن نمره اضافه و ... .


برای ثبت نام ، مراحل زیر را باید طی کنید :


1. ورود به سایت ( پرکردن پروفایل در اولین بار ورود )
2. ورود به قسمت Register for the GMAT .
3. پیدا کردن مرکز یا مراکز مورد نظر در لیست .


اگر میخواهید مراکز نزدیک به کشور خود را ببینید در اولین قسمت که نوشته شده است Find the closest مقدار آن را به 20centers تغییر دهید تا لیست بهتری را به شما نمایش دهد. در صورتی که مرکز مورد نظر را نمایش نداد، کشور را عوض کنید.


بعد از انتخاب مرکز یا مراکز مورد نظر ( حداکثر 4 مرکز ) با زدن next به صفحه بعد بروید.


با انتخاب ایران ، مراکز کشور ترکیه به شما نمایش داده نخواهد شد.برای دیدن مراکز ترکیه باید کشور را از ایران، به ترکیه تغییر دهید.


4. چک کردن " خالی بودن " یا " جا داشتن " مرکز مورد نظر در تاریخی که میخواهید.


در این قسمت ابتدا تاریخ مورد نظر را مشخص کنید. سپس بین مراکز انتخاب شده بگردید تا جای خالی پیدا کنید. روزهایی که هنوز جای خالی دارند در حدول به صورت پررنگ و برجسته نمایش داده میشوند.


اگر مرکز شما در تاریخ مورد نظرتان جا دارید، روی آن تاریخ کلیک کنید. در سمت راست حدول به شما زمانهای خالی در آن روز نمایش داده میشود. زمان برگزاری امتحان جیمت در مراکز مختلف است. آزمون ممکن است در ساعت 8 صبح یا 2:30 بعد از ظهر شروع شود. انتخاب ساعت با شماست.


بعد از انتخاب زمان مورد نظر روی دکمه Select exam appointment کلیک کرده و به صفحه بعد بروید.


5. دریافت برنامه GMATprep :


در این صفحه از شما سوال میشود که به چه طریق میخواهید برنامه GMATprep را دریافت کنید. اگر ساکن ایران هستید، گزینه اول را انتخاب کنید وبرنامه را به صورت download directly دریفات کنید. دیسک این برنامه به ایران پست نمیشود.

6. تایید و فاکتور :


در این صفحه به شما مبلغی که باید بپردازید نشان داده خواهد شد. در حال حاضر هزینه آزمون 250$ است.


در این صفحه از شما خواسته میشود اطلاعات خود را یکبار دیگر چک کنید و مطمئن شوید که در پروفایل به درستی وارد کرده اید.


در صورتی که از voucher استفاده میکنید یا کد تخفیف دارید در پایین این صفحه وارد کنید.اگر میخواهید از credit card استفاده کنید به صفحه بعد بروید.


7. پرداخت از طریق credit card :


در این صفحه اطلاعات کردیت کارد را وارد کنید .


توجه :


1 . در این قسمت از شما Billing Adress سوال می شود . این آدرس به صورت خودکار، همان آدرسی است که در پروفایل خود وارد کرده اید . این آدرس باید برابر آدرسی باشد که " رسید کردیت کارد " به آن آدرس فرستاده می شود . اگر آدرس نوشته شده با آدرس کارت متفاوت است حتما آن را تغییر دهید .

2 . دقت کنید در صورتی که از کارت اقوام ، دوستان یا هر شخصی غیر از خود شما ، استفاده می کنید ، حتما با آنها هماهنگ کنید و آدرس و اطلاعات دقیق کارت را از آنها بگیرید .

3 . گاهی GMAC در صورتی که نام دارنده کارت یا credit card holder با نام شما متفاوت باشد، برای اطمینان از دزدی نبودن کارت و اطلاع داشتن صاحب کارت ، با آنها تماس می گیرد . پس حتما با صاحب کارت هماهنگ کرده و آنها را در جریان قرار دهید .

8. تایید نهایی :


در نهایت به شما اطلاعات کردیت کارت (نحوه پرداخت)، تاریخ ثبت نام و ... نمایش داده خواهد شد و در صورتی که تایید کنید، هزینه آزمون کسر شده و ثبت نام شما نهایی میشود.

 

هزینه های آزمون جی مت ( GMAT ) :

 

در حال حاضر هزینه های مختلف مرتبط با جیمت به صورت زیر است: (همه اعداد به دلار آمریکا هستند)


هزینه ثبت نام آزمون : 250$


با ثبت نام در آزمون و پرداخت این هزینه، شما میتوانید در آزمون شرکت کرده، نمره خود را برای 5 دانشگاه یا مرکز فرستاده و کارنامه رسمی خود را به صورت پستی دریافت کنید.


تغییر تاریخ یا محل ثبت نام : 50$


در صورتی که بخواهید تاریخ آزمون خود را تغییر دهید (به دلیل عدم آمادگی یا ....) یا اگر بخواهید محل آزمون را تغییر دهید (به دلیل عدم دریافت ویزا یا ...) با پرداخت این هزینه میتوانید آزمون خود را جابه جا کنید.


درخواست ارسال نمره اضافه : 28$ ( هر نمره )


در صورتی کهب خواهید نمره شما به دانشگاههای دیگری جز 5 دانشگاه اولیه فرستاده شود، باید برای هر مرکز یا دانشگاه اضافه، این مبلغ را بپردازید
لغو کردن ثبت نام یا cancellation :


در صورتی که بیشتر از 7 روز به تاریخ آزمون مانده باشد و امتحان خود را لغو کنید به شما 80$ بازگردانده میشود. در صورتی که در طی 7 روز مانده به امتحان، آزمون را کنسل کنید هیچ مبلفی به شما بازگردانده نخواهد شد


مالیات :


برای امتحان دادن در برخی از کشورها، باید مقدار مالیاتی، طبق قانون آن کشور بپردازید. این جدول مالیاتی را میتوانید در [۱۶] مشاهده کنید.
این مالیات علاوه بر هزینه اصلی محاسبه می شود و به هزینه اصلی آزمون ، هزینه تغییر تاریخ / محل و هزینه نمره اضافه تعلق می گیرد .

»» مراکز اطراف ایران ، بدون مالیات هستند .


توصیه ها و نکات قابل توجه برای روز امتحان :

 

قبل از امتحان :


1. برنامه سفر خود را طوری تنطیم کنید که حتما روز قبل از آزمون در آن کشور باشید.


تا حد ممکن تلاش کنید که زودتر از روز امتحان در آن کشور باشید. بسیاری از پروازهای خروجی با مشکلات آب و هوایی یا تاخیر چند ساعته مواجه میشوند. به همین دلیل بهتر است بین پرواز خود و زمان امتحان 24 ساعت فاصله قرار دهید تا اگر مشکلی پیش آمد فرصت کافی برای رسیدن به محل آزمون داشته باشید.


2. محل مرکز آزمون را شناسایی کرده و در صورت امکان روز قبل از آزمون، به مرکز مراجعه کنید.


اگر روز قبل از آزمون به مرکز مراجعه کنید به شما اجازه میدهند که از اتاق آزمون دیدن کنید. بسیاری از افراد با دیدن مرکز، استرس خود را از دست میدهند.

همچنین با شناسایی محل مرکز، در روز امتحان دیگر لازم نیست برای پیدا کردن آدرس و یافتن مرکز زمان و انرژی صرف کنید . با خیال راحت به محل آزمون مراجعه میکنید

3. از هتل، راهنمای تور، مسئول مرکز جیمت یا ...در مورد بهترین مسیر برای رسیدن به محل آزمون و ترافیک محله در روز آزمون، سوال کنید
معمولا مراکز آزمون داخل شهر هستند و زمان زیادی برای رسیدن به انها لازم نیست صرف کنید.

با داشتن اطلاعات ترافیک، میتوانید برنامه ریزی کنید. شاید در روزهای خاصی بار ترافیکی شهر بیشتر باشد و لازم شود زودتر حرکت کنید.

4. توصیه میشود روز قبل از آزمون را استراحت کرده و از خواندن یا زدن تستهای طولانی خودداری کنید

 

روز امتحان :

 

1. برای ورود به جلسه امتحان ، باید کارت شناسایی همراه داشته باشید. حتما پاسپورت خود را ببرید. بدون کارت شناسایی که اطلاعات آن با اطلاعات ثبت نامی شما یکسان باشد، به شما اجازه شرکت در امتحان را نخواهند داد.


2. اجازه بردن هیچ وسیله ای به داخل اتاق آزمون را ندارید. تنها میتوانید کارت شناسایی و برگه ای که نام و کد 5 دانشگاه مورد نظرتان را روی آن نوشته اید، همراه خود به داخل اتاق ببرید

3. همراه خود نوعی تغذیه داشته باشید تا بتوانید در زمان استراحت از آن استفاده کنید. از مواد شیرین که باعث بالا رفتن قند خون شما میشود استفاده کنید نظیر شکلات، کیک، بیسکویت و ....

(دقت داشته باشید که وقت شما در زمان استراحت بسیار محدود است پس موادی همراه خود ببرید که استفاده از آنها راحت باشد)

4. در مراکز معمولا آب سرد/ گرم و لیوان یکبار مصرف در دسترس است. با این حال بد نیست شیشه آب همراه خود داشته باشید.

5. اتاق آزمون در مراکز به دلیل سیستمهای تهویه و سرمایشی ممکن است کمی سرد باشد. بهتر است همراه خود یک لباس مناسب ببرید. از لباسی استفاده کنید

که جیب زیادی نداشته و پوشیدن یا درآوردن آن راحت باشد. در ضمن خیلی گرم نیر نباشد.

6. محض احتیاط بعد از نهایی شدن ثبت نام آزمون، از آن صفحه پرینت گرفته و این برگه را همراه خود داشته باشید.

7. قبل از شروع امتحان، محل نزدیکترین سرویس بهداشتی را سوال کرده و پیدا کنید.

 

ورود به اتاق آزمون :1. ارائه کارت شناسایی : در ابتدای ورود شما به مرکز ، از شما خواسته میشود کارت شناسایی ارائه کنید. اطلاعات این کارت باید با اطلاعات ثبت نامی شما یکسان باشد

2. اسکن دست : جیمک برای تشخیص هویت شما و جلوگیری از تقلب به جای اثر انگشت از Palm-vein scan استفاده میکند.

3. تحویل وسایل: از شما خواسته میشود وسایل اضافه خود را در کمدی قرار دهید. تمامی وسایل خود به جز کارت شناسایی و برگه ای که کد دانشگاهها را روی آن نوشته اید، در کمد بگذارید. در کمد را نیز قفل کرده و کلید را همراه خود داشته باشید.

اگر همراه خود تغذیه اورده اید، در جلوی کمد و در دستری قرار دهید تا بتوانید موقع استراحت سریعتر به آن دسترسی پیدا کنید.

اگر همراه خود ژاکت برده اید، با مسئول مرکز هماهنگ کرده و سپس آن را همراه خود به داخل اتاق ببرید.

4. دریافت ماژیک و دفترچه: مسئول مرکز به شما ماژیک و دفترچه را تحویل میدهد که بتوانید یادداشتها و محاسبات خود را روی آن انجام دهید.

- ماژیکی که به شما داده میشود شبیه ماژیک CD سایز متوسط است. (ضخامت آن از روان نویس بیشتر است). این ماژیک روان است و از سرعت نوشتن شما کم نمیکند.

حتما ماژیک را تست کنید تا مطمئن شوید خشک نشده است.

- دفترچه ای که به شما ارائه میشود، دارای 4 یا 5 برگ است که از هر 2 طرف آن میتوانید استفاده کنید. این دفترچه سطحی صیقلی دارد.
میتوانید نوشته های روی دفترچه را پاک کرده و از آن دوباره استفاده کنید لیکن این کار از شما زمان زیادی خواهد گرفت. به همین دلیل بهتر است به جای پاک کردن

نوشته ها، درخواست کنید به شما دفترچه جدید داده شود.

در برخی مراکز همان ابتدا به داوطلب 2 دفترچه داده میشود

ممکن است با گفتن اینکه " دست خط شما درشت است و خیلی زود دفترچه را تمام می کنید " مسئولین سایر مراکز نیز از همان ابتدا دفترچه بیشتری به شما بدهند.

5. ورود به اتاق آزمون : مسئول مرکز، شما را به داخل اتاق آزمون همراهی کرده، جایگاه شما را نشان میدهد. برای استفاده از کامپیوتر و شروع آزمون رمز خود را وارد کرده و به شما اجازه میدهد که آزمون را شروع کنید.

در صورتی که هر گونه سوال یا مشکلی دارید، قبل از اینکه پسورد را بزنند، از مسئول آزمون بپرسید.

6. شروع امتحان .

پاسخ به برخی سوالات رایج ( حتما این قسمت را مطالعه کنید ) :

اگه روز امتحان به موقع به مرکز نرسم ، چی میشه ؟

طبق قوانین جیمت ، حضور به موقع در جلسه الزامی است .

لیکن طبق تجریه دوستانی که در گذشته در آزمون شرکت کرده اند :

کسانی که زودتر به مرکز رسیده اند : به آنها اجازه داده شده است که امتحان خود را زودتر شروع کنند .

کسانی که دیرتر از آزمون خود ، به مرکز رسیده اند : اگر تاخیر آنها زیاد نبوده است به آنها اجازه شرکت در ازمون داده شده است .

- به طور مثال دوستانی که به دلیل گم کردن مرکز ، 45 دقیقه دیرتر به مرکز رسیده بودند ، به آنها اجازه داده شد در آزمون شرکت کنند .

- حتما برنامه خود را طوری تنظیم کنید که 30 دقیقه قبل از شروع امتحان در مرکز باشید .

- در صورتی که به هر دلیلی با تاخیر به مرکز میرسید حتما با مرکز، تلفنی تماس بگیرید و آنها را در جریان قرار دهید .

اگر نتیجه امتحانم خوب نباشه و نخوام برای دانشگاهها پست بشه باید چی کار کنم ؟

موقعی که در جلسه آزمون هستید، بعد از پاسخ دادن به آخرین سوال امتحان، از شما پرسیده میشود که "آیا میخواهید نتیجه آزمون را مشاهده کنید یا خیر". در صورتی که پاسخ "بله" بدهید، نمره آزمون به شما نمایش داده خواهد شد و این نمره به عنوان نمره رسمی شما ثبت شده و برای دانشگاههایی که انتخاب کرده بودید فرستاده خواهد شد و راهی برای جلوگیری از ارسال نمره به آنها وجود ندارد.

تنها در صورتی که در انتهای آزمون، به سوال پرسیده شده، جواب "خیر" بدهید نمره شما ارسال نخواهد شد. البته در این صورت نمره نهایی آزمون محاسبه نشده و به خود شما هم نمایش داده نخواهد شد.

اگر نتیجه امتحانم خوب نباشه و بخوام دوباره امتحان بدم، کی میتونم ثبت نام کنم ؟

طبق قوانین جیمک، بین 2 آزمون شما باید 1 ماه فاصله باشد. یعنی نزدیکترین تاریخی که میتوانید آزمون بعدی خود را ثبت نام کنید 31 روز بعد از تاریخ آزمون فعلی شماست.

طبق قوانین جیمت ، در هر سال ( هر 12 ماه ) تنها میتوانید 5 بار در آزمون شرکت کنید .

اگر 2 بار امتحان داده باشم و نمره امتحان دومم بهتر باشه، میتونم این نمره رو برای دانشگاه بفرستم ؟

متاسفانه جیمت برخلاف آزمونهایی نظیر تافل ، کلیه سابقه شما در طی 5 سال گذشته را ارسال میکند. یعنی در صورتی که چندین بار این آزمون را شرکت کرده اید، دانشگاه مقصد تمامی نمرات این چند آزمون (در طی 5 سال) را دریافت خواهد کرد.

اغلب دانشگاهها تنها به آخرین نمره دریافت شده توجه می کنند . لیکن معدود دانشگاههایی هستند که روش خود را دارند و میانگین نمرات کسب شده را در نظر میگیرند و یا به بالاترین نمره خام دریافت شده در هر قسمت توجه میکنند.

کی میتونم 5 تا دانشگاه مورد نظرم رو مشخص کنم ؟

متاسفانه جیمک امکان انتخاب این دانشگاهها را قبل از امتحان یا از طریق سایت ، فراهم نکرده است و تنها در روز امتحان، قبل از شروع آزمون امکان مشخص کردن آنها را دارید.

دانشگاههای مورد نظر خود را انتخاب کنید. نام و کد جیمت آنها را از طریق سایت دانشگاه و یا سایت MBA.com پیدا کنید. نام و کد را روی یک برگه یادداشت کنید.

روی این برگ هیچ چیز دیگری ننویسید. در روز امتحان به شما اجازه داده خواهد شد که این برگه را همراه خود به اتاق آزمون ببرید به شرطی که فقط اسم و کد دانشگاهها روی آن باشد.