جی مت چیست؟

جی مت چیست؟ (2)

Everything you need to

 

know about the GMAT test

 

هر آنچه باید در مورد آزمون جی مت (GMAT) بدانید.

 

PPPPPPP

 

 

شاید شما به فکر شرکت در آزمون GMAT هستید ... اما یک سری سوالات ذهن شما را مشغول کرده است. دانستنی های  زیادی در مورد GMAT وجود دارد که باید به آنها پی ببرید! در رابطه با GMAT ما پاسخ های زیادی دریافت کرده ایم، در حالی که سوالات اختصاصی و شخصی شما در مورد  آزمون GMAT و نگرانی های شما در رابطه با این آزمون متفاوت است،اما با آماده سازی خود برای آزمون GMAT به پاسخ سوالات خود بهتر دست پیدا می کنید (همانند کلاس ها یا تدریس خصوصی با مربیان حرفه ای سنتر دکتر آرین کریمی، که منابع مطالعه ارزشمند ، نکات و استراتژی های عملی رادر اختیار شما قرار می دهند) ، این مقاله  اطلاعات کلیدی را به تمام شرکت کنندگان آزمون GMAT ارائه می دهد .برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هدف، تاریخچه،قالب و امتیازدهی آزمون و همچنین چگونگی بهتر آماده شدن برای روز آزمون GMAT ، مطالعات ارائه شده را دنبال کنید.

 

هدف از آزمون GMAT چیست؟                  

آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی ، معروف به GMAT ، یک آزمون مبتنی بر رایانه است که برای سنجش مهارت های مهم در مطالعه مدیریت ، با تأکید بر تفکر انتقادی و استدلال مورد استفاده قرار می گیرد. مدارس دارای برنامه های مدیریت سطح تحصیلات تکمیلی، معمولاٌ مدارسی هستند که برنامه های بازرگانی MBA  را برای مقایسه متقاضیان و تصمیم گیری در مورد پذیرش استفاده می کنند، که بتوانند از نمرات آزمون GMAT استفاده کنند.

 

از آنجایی که آزمون GMAT یک آزمون بین المللی است و در 114 کشور ارائه می شود، که با معیارهای ارزیابی عینی ، تمایل دارد موفقیت تحصیلی را بهتر از معدل کارشناسی (GPA) پیش بینی کند ، و براساس سیاست های مدارس و برنامه درسی کسب و کار می تواند موضوعی متفاوت باشد. کمیته ها و سازمان های پذیرش از این موضوع آگاه هستند ، بنابراین آنها برای تصمیم گیری در مورد ثبت نام در برنامه های خود، نمرات آزمون GMAT را بسیار سنگین می دانند. در نتیجه ، استراتژی مناسب آماده سازی GMATمی تواند تفاوت بین پذیرفته شدن یا رد شدن از یکی از 7000 برنامه MBA و کارشناسی ارشد در بیش از 2300 مدرسه که نمره GMAT را از متقاضیان  قبول می کنند ، ایجاد کند. به طور خاص ، 90٪ از تصمیمات جدید پذیرش MBA با استفاده از نمره GMAT گرفته می شود ، بنابراین آزمون GMAT برای دانشجویان مشتاق MBA بسیار مهم است.

 

تاریخچه آزمون GMAT

در سال 1953 ، نمایندگان چندین کالج ، از جمله هاروارد و کلمبیا ، با همدیگر ملاقاتی داشتند تا در مورد برگزاری یک آزمون ورودی استاندارد برای مدارس تجارت بازرگانی صحبت کنند. نمایندگان سرویس تست آموزشی ، که به عنوان ETS نیز شناخته می شود ، همان شرکتی که آزمون انگلیسی را به عنوان زبان خارجی (TOEFL) و آزمون ثبت نام تحصیلات تکمیلی (GRE)  برگزار می کند ،در این بحث شرکت داشتند. آنها با هم ، آزمون پذیرش برای تحصیلات تکمیلی در تجارت (ATGSB) را ارائه دادند.در سال 1954 بیش از 4200 نفر در ATGSB شرکت کردند.

اگر تا کنون چیزی در مورد ATGSB نشنیده اید ، به این دلیل است که دیگر وجود ندارد: در سال 1976 ، شورای پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی نام ATGSB را به آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAT) تغییر داد. خوشبختانه این نام تا کنون تغییری نکرده است و از آن زمان به بعد این آزمون به عنوان آزمون GMAT شناخته می شود.

این بدان معنا نیست که خود آزمون تغییری نکرده است. نمایندگان GMAC  شورای پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی ، صاحبان کنونی GMAT  از داده های آزمون برای تغییر سوالات و تعیین نیاز به تغییر درمحتوا استفاده می کنند. مدت زمان و ساختار آزمون نیز چندین بار تغییر کرده است ، امتحان به مدت کمتر از دو ساعت و 25 دقیقه تا چهار ساعت ادامه دارد . برخی از تغییراتی که در دهه گذشته در آزمون GMATایجاد شده است، شامل اضافه شدن قسمت Integrated Reasoning ، گزینه انتخاب ترتیب بخش ها و کوتاه شدن کلی مدت زمان آزمون،با بخش های مختصر کمی و کلامی است.

 در حالی که این آزمون طی 60 سال گذشته، چند تحول را پشت سر گذاشته است، GMATهمچنان پرکاربرد ترین آزمون برای پذیرش MBA باقی مانده است، هر ساله 200000  داوطلب در سراسر جهان در آزمون GMATشرکت می کنند.

 

چگونگی برگزاری آزمون GMAT

GMAT به صورت جداگانه به 4 بخش زمان بندی شده تقسیم شده است:

·        ارزیابی  تحلیلی (AWA) ،از داوطلبان آزمون می خواهد مقاله ای را با نقد یک استدلال کوتاه ارائه شده تکمیل کنند .این تنها بخشی از آزمون است که چند گزینه ای نیست و به داوطلبان آزمون 30 دقیقه فرصت داده می شود تا استدلال را بخوانند و مقاله های خود را کامل کنند.

·        بخش استدلال یکپارچه (IR)، که در سال 2021 اضافه شد، دارای 12 سوال از چهار نوع مختلف تشکیل شده است: تحلیل جدول،تفسیر گرافیک، استدلال چند منبع و تحلیل دو بخشی.

·        بخش IR چند گزینه ای است ، اما سازگار با رایانه نیست. به داوطلبان آزمون ، در مجموع 30 دقیقه و به طور متوسط 2 ½ دقیقه به هر سوال وقت داده می شود.

·        بخش تجزیه و تحلیل کمی، شامل 31 سوال ریاضی است که تقریباً به طور مساوی بین حل مسئله و داده ها تقسیم شده است. تکمیل این بخش چند گزینه ای و سازگار با کامپیوتر 62 دقیقه طول می کشد ، به طور متوسط 2 دقیقه  برای هر سوال در نظر گرفته می شود.

·        بخش تجزیه و تحلیل کلامی، شامل 36 سوال اصلاح جمله ، استدلال انتقادی و درک مطلب است. سوالات تقریباً به طور مساوی به سه نوع سوال تقسیم شده اند ، با تصحیح جمله کمی، بیشتر از یک سوم بخش ، و استدلال انتقادی و درک مطلب از هر کدام اندکی کمتر از یک سوم بخش را تشکیل می دهند.

·        داوطلبان آزمون همچنین دو وقفه 8 دقیقه ای اختیاری در طول امتحان دریافت خواهند کرد. با احتساب این وقفه ها، آزمون باید در تقریباٌ 3 ساعت طول بکشد.

همانطور که قبلاً ذکر شد ، در بخشهای کمی و کلامی از قالب سازگار با رایانه استفاده می شود ، به این معنی که دشواری سوالات آزمون را با سطح مهارت هر فرد تنظیم می کند. سطح مهارت شرکت کنندگان در آزمون با توجه به پاسخ های درست به سوالات تعیین می شود . اگر شرکت کننده ای به سوالی درست پاسخ دهد آشنا خواهد شد ، و یا برعکس اگر آزمون دهنده به سوالی پاسخ نادرست بدهد ، به همین صورت با دشواری سوالات آزمون آشنا خواهد شد. این فرآیند در کل بخش ها تکرار می شود، آزمون با جمع آوری اطلاعات بیشتر، تنظیمات دقیق تری را انجام می دهد.نتیجه این است که در پایان بخش ، آزمون بر اساس سطح مهارت آزمون دهنده به پایان می رسد.

 

چگونگی نمره دهی در آزمون GMAT

هر بخش از آزمون GMAT به طور جداگانه نمره گذاری می شود) AWA:Analytical Writing Assessment) در مقیاس از 1-6 ، IR  (Integrated Reasoning) از 1-8 ، کمی از 1-60 و کلامی نیز از 1-60 امتیاز دهی می شود. همچنین هر بخش نمره صد را دریافت می کند.

نمره کل در آزمون از 200-800 گزارش شده است. این نمره ای است که اکثر مردم در مورد "نمره GMAT" شما صحبت می کنند. نمره کل فقط با استفاده از نمرات کمی و کلامی محاسبه می شود و عملکرد هر بخش را به طور مساوی ارزیابی می کنند. نمرات AWA و IR به طور جداگانه گزارش می شوند.

AWA و IR سازگار با رایانه نیستند ، بنابراین معیارهای امتیازدهی آنها کمی کمتر از مقادیر کمی و کلامی است ، که هم می تواند توسط یک سیستم نمره گذاری الکترونیکی و هم از درجه بندی های انسانی که مقاله را ارزیابی می کنند نمره دهی می شود. نمره IR کاملاٌ الکترونیکی است و بر اساس پاسخ درست و غلط به سوالات ارزیابی می شود.

 

چگونه آماده شدن برای آزمون GMAT

GMAT  مهارتهایی را که در طول زمان بدست آمده ارزیابی می کند ، بنابراین برنامه ریزی در آزمون به احتمال زیاد نمره داوطلب را بالا نمی برد. با این حال ، گرفتن تست های آزمایشی و مرور راهنمای آمادگی آزمون به دانش آموزان کمک می کند تا استراتژی های پاسخگویی به انواع سوالات دشوار را بیاموزند. عدم تکمیل هر بخشی از آزمون GMAT مجازات قابل توجهی دارد ، بنابراین توسعه می شود تا مهارت ها را قدم به قدم  مورد توجه قرار دهید.شرکت در چندین تست عملی ( مانند آزمون های رسمی موجود در GMAT یا آزمون های انطباقی رایانه ای) به دانش آموزان کمک می کند تا هنگام تکمیل هر بخش، با نحوه عملکرد خود آشنا شوند.

بخش های AWA و IR هر دو از نظر فرمت منحصر به فرد هستند ، اما کمیته های پذیرش تقریباً به نمره GMAT AWA و IR به نمره کمی و کلامی GMAT اهمیت نمی دهند . به هر حال ، آنها حتی در نمره کل نیز لحاظ نمی شوند.برای آماده سازی این بخش ها،آشنایی با انواع مختلف سوال و تمرین، مدیریت زمان بسیارهائذ اهمیت است . بخش کمی شامل سوالات مرتبط با ریاضیات پایه ، جبر و هندسه است.

شرکت کنندگان در آزمون بایستی مطالعات خود را بر روی نقاط ضعف خود متمرکز کنند. پر کردن شکاف های دانش یا توانایی و افزایش ثبات،نمره شما را به روش موثرتری نسبت به انجام تمرینات غیر هدفمند، تصادفی یا ادامه دادن نقاط قوت بهبود می بخشد.

اکنون تمام دانستنی هایی را باید  درباره آزمون GMAT  بدانید را می دانید ، ممکن است بخواهید درباره آمادگی GMAT خود بیشتر بدانید. در این صورت ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آمادگی GMAT با دفاتر ما تماس بگیرید .

 

 

پنج شنبه, 29 مرداد 1394.

آزمون جی مت ( GMAT ) چیست ؟

نویسنده: