آزمون PTE چیست ؟ و تفاوت آن با آزمون آیلتس و تافل چیست؟

دوره فشرده آزمون PTE با دکتر آرین کریمی ( متخصص آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی )

 

 

با مدرک تدریس زبان انگلیسی ( TESOL ) و آیلتس ( IELTS TEACHING CERTIFICATE ) از انگلستان

 

PTE Logo 2

 

آزمون PTE یکی از تستهای بین المللی زبان دنیا می باشد که مثل IELTS وTOEFL در سراسر دنیا قابل پذیرفته میشود و در اکثر کشورها برای ادامه تحصیل و مهاجرت قابل قبول می باشد. این آزمون را سازمان PEARSON که ناشر انتشارات Longman می باشد برگذار کرده و علاقه مندانی که به دنبال تحصیل در کشورهای مختلف و یا مهاجرت به کشور استرالیا می باشند می توانند از این آزمون استفاده کنند.

 

این آزمون همانند تافل با استفاده از کامپیوتر و اینترنت انجام می شود و چهار مهارت اصلی زبان از جمله Speaking ,Redaing, Listening و Writing ارزیابی شده و نمره آن از ۹۰ محاسبه می شود.

 

در این آزمون علاوه بر چهار مهارت اصلی به مهارت های دیگر نیز نمره داده می شود از جمله :‌

 

grammar, oral fluency, pronunciation, spelling , vocabulary, written discourse

البته باید بدانید که برای ادامه تحصیل تمامی دانشگاه های دنیا این مدرک را مثل تافل و آیلتس قبول ندارند و حتی بعضی از دانشگاه ها در دنیا ممکن است برای بعضی از رشته ها و یا مقاطع تحصیلی خاص این مدرک را قبول کنند . بنابراین برای اینکه مطمئن شوید که آیا دانشگاه مورد نظرتان این مدرک را قبول می کند یا خیر می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

 

http://pearsonpte.com/test-takers/accepts


یکی از دلایل محبوبیت این آزمون در بین زبان آموزان این است که از دو سال قبل اداره مهاجرت استرالیا این آزمون را برای مهاجرت به جای آیلتس هم قبول می کند و علت اینکه چرا افراد زیادی تمایل به شرکت در این آزمون را دارند این است که این آزمون ساده تر از آزمون آیلتس و تافل می باشد. ولی این نکته شایان ذکر است که کشور کانادا این آزمون را برای مهاجرت قبول نمی کند و برای این کشور فقط آیلتس مورد قبول می باشد.

 

اگر قصد دارید به استرالیا مهاجرت کنید و نیازمند کسب نمره ۷ در هر چهار مهارت می باشید می توانید به جای آیلتس در آزمون PTE شرکت کنید. معادل نمره ۷ در چهار مهارت آیلتس نمره ۶/۵ در آزمون PTE می باشد که بنابر گفته خیلی از افرادی که در این آزمون شرکت کرده اند کسب نمره ۶/۵ در این آزمون راحت تر از کسب نمره ۷ در آیلتس می باشد. اهمیت این قضیه بیشتر در مهارت Writing میاشد چون با توجه به داوطلبان زیادی که در آزمون آیلتس شرکت کرده اند کسب نمره ۷ در مهارت Writing آیلتس به شدت سخت بوده و معمولا افراد مجبور به شرکت در آزمن آیلتس به دفعات می باشند. ولی کسب نمره ۶/۵ در آزمون PTE به مراتب ساده تر از ۷ در آیلتس می باشد.

آین آزمون در هر هفته برگزار می شود ولی در کشور ما هیچ مرکزیاین آزمون را برگزار نکرده و شما برای شرکت در این آزمون می بایست به کشورها همسایه از جمله ترکیه ٬ دبی سفر کرده و در آزمون شرکت نمایید. از لحاظ هزینه ای ثبت نام آزمون در کشور ترکیه ارزان تر از دبی می باشد.

 

فرمت کلی آزمون PTE به شکل زیر است:

 

بخش اول Speaking & Writing

 

۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان برای این قسمت لازم است و شامل موارد زیر است:
معرفی شخصی
خواندن بلند read Aloud
تکرار جمله
توصیف تصویر
تکرار یک lecture
جواب به سوالات کوتاه
خلاصه کردن متن ( یک جمله )
خلاصه کردن متن ( یک پاراگراف )
مقاله ( ۲۰ دقیقه )

 

بخش دوم آزمون پی تی ای : Reading

 

۳۱ تا ۴۰ دقیقه زمان برای ک
سوالات چند گزینه ای
چیدن پاراگراف ها
پر کردن جاهای خالی
( ۱۰ دقیقه برای استراحت به صورت اختیاری )

 

بخش سوم آزمون پی تی ای: Listening

 

۴۵ تا ۵۷ دقیقه برای:
خلاصه کردن یک بخش Speaking
سوالات چند گزینه ای
پر کردن جای خالی
مشخص کردن ( highlight ) کردن خلاصه درست
مشخص کردن کلمات نادرست

 

یکی دیگر از ویژگی های این آزمون این است که نمره شما ۵ روز بعد از انجام آزموندر وب سایت pearson قابل مشاهده است و شما می توانید بعد از آن بلافاصله در صورت نیاز مجددا ثبت نام نموده و در آزمون شرکت کنید.

همانظور که در جریان هستید از ابتدای 2015 اداره مهاجرت استرالیا به جمع سازمان هایی که PTE را قبول می کنند پیوسته، که از بهترین راه ها برای کسانی که اوایل برنامه اخذ مدرک زبان بوده و یا به هر دلیلی موفق به کسب نمره مورد نظر در آزمون های دیگر نشده اند. برآورد ما پس از مشاهده صد ها کارنامه در طی 2 سال اخیر اینه که این آزمون در مجموع راحت تر هست.

یکی از مزایای این امتحان این هست که امتحانات در مرکز اصلی توسط کامپیوتر تصحیح میشوند و احتمال اشتباهات آگاهانه و ناآگاهانه بسیار ضعیف است.


مدت زمان اعلام نتایج هم حداکثر 5 روز کاری بعد از امتحان هست و 365 روز سال امتحان برگذار می شود.


طول امتحان کلا سه ساعت است و دیگر اسپیکینگ جدایی ندارد، به صورت کامپیوتری برگزار می شود و به شما هدفون داده خواهد شد.


در PTE هر بخش مربوط به یک اسکیل نیست و نمره هر قسمت در اسکیل های مختلف تاثیر دارد.


سیستم امتیاز بندی این آزمون به شرح زیر میباشد :

 

Communicative Skill

 

Speaking نمره مهارت مکالمه یا همان


Listening نمره مهارت شنیداری یا همان

Reading نمره مهارت خواندن درک مطلب یا همان

Writing نمره مهارت نوشتاری یا همان

 

Enabling Skill

 

Grammar نمره دستور زبان انگلیسی یا همان


نمره نوشتار صحیح یا همان Spelling

Oral Fluency نمره روان صحبت کردن یا همان

Vocabulary نمره توانایی شمادر لغات یا همان

Written Discourse نمره متن نوشتاری یا همان

 

Communicative Skill شامل پارت های اصلی امتحان و مانند Writing ، Reading، Speaking وListening می باشد , اگر شما بر فرض مثال به دنبال نمره 65 می باشید باید شما موفق به کسب نمره 65 در تمامی این سکشن ها بشوید.

Enabling Skill فقط نشانگر عملکرد شما درقسمت های مختلف این امتحان است.